Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.163
-0.09%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Referandumun ardından ABD'den açıklama

  Referandumun ardından ABD'den açıklama

  Erbil'de ABD bayraklarıyla kutlama yapılırken, ABD sözcüsü referandumdan dolayı duydukları hayal kırıklığından bahsediyor.
  • AA
  • 26.09.2017 - 03:48

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, dışarıdaki bölgeleri de dahil etmek suretiyle IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık için referandum düzenleme kararı almasından dolayı derin hayal kırıklığına uğramıştır." ifadesine yer verdi.

  Referandumun ardından ABD den açıklama #1

  "İSTİKRARSIZLIK VE ZORLUĞU ARTIRIR"

  "Bağlayıcılığı olmayan bu referandumdan dolayı" ABD'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki halkla tarihi ilişkilerinin etkilenmeyeceği fakat bu atılan bu adımın IKBY bölgesi ve halkı adına istikrarsızlık ve zorluğu artıracağı ifade edilen açıklamada, IKYB'nin Irak yönetimi ve komşularıyla ilişkilerinin bu referandumdan etkileneceğine işaret edildi.

  "İSTİSMAR EDİLEBİLİR"

  Sözcü Nauert, DEAŞ'la mücadelenin devam ettiğine dikkat çektiği açıklamada, "aşırıcı grupların" bu süreci istismar etmek isteyebileceğini belirtti.

  Açıklamada ayrıca, ABD'nin "birleşik, federal, demokratik ve müreffeh bir Irak'ı desteklediği ve Iraklıların amaçlarına ulaşabilmeleri adına ve bu bağlamda anayasalarını düzenlemeleri için yardımcı olma fırsatlarına bakacağı" ifade edildi.

  Referandumun ardından ABD den açıklama #2

  ABD BAYRAKLARIYLA KUTLAMA

  ABD sözcüsü bu açıklamaları yaparken Erbil'de ABD bayraklarıyla kutlamalar yapıldı. Bağımsızlık yanlısı insanlar referandum sonuçları daha açıklanmadan ABD'ye ne kadar müteşekkir olduklarını da göstermiş oldu.

  Erbil'de İsrail ve ABD bayraklı kutlama VİDEO

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir