Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.363
2.15%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Regaip ne demek, anlamı nedir? Regaip Kandili önemi nedir?

  Üç ayların girmesiyle birlikte yeni yılın ilk kandili olan Regaip Kandili bugün idrak ediliyor. Vatandaşlar, Regaip ne demek, kelime anlamı nedir? diye merak ediyor. İşte Regaip Kandili anlam ve önemi
  • Haber Merkezi
  • 18.02.2021 - 09:16
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 10:27
  Regaip ne demek, anlamı nedir? Regaip Kandili önemi nedir?

  İslam alemi için önemli olan kandil günleri, üç aylar ile birlikte idrak edilmeye başladı.

  Mübarek aylarda ibadetlerin ve duaların artmasıyla müslümanlar da dini bütünlük duygusunu yaşamaya devam ediyor.

  18 Şubat Perşembe günü idrak edilen Regaip Kandili'ne dair bilgiler de araştırılıyor. Regaip ne demek, anlamı nedir? sorusu gündemin merak edilenleri arasında yer almakta..

  Peki Regaip kelime anlamı nedir? Regaip Kandili'nin önemi nedir? İşte detaylar..

  REGAİP NE DEMEK?

  Sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragībenin çoğulu olan regāib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel”, özellikle Mâlikî fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak “müstehap, nâfile ibadet” mânalarında kullanıldığı gibi hicrî takvime göre yedinci ay olan recebin ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur

  Regaip Kandilindeki “Regâip” kelimesi, Arapça bir kelime olan "re-ğa-be" kökünden gelmektedir. "re-ğabe", kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

  "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Müennesi, " reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib"dir.

  Regaip ne demek, anlamı nedir? Regaip Kandili önemi nedir? #1

  REGAİP KANDİLİ ÖNEMİ

  Üç Aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regâib kandiliyle başlayan, Miraç ve Berat'le devam eden, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda “Bayram"a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır.

  Regaip Kandili, ihsanı bol olan Rabbimizden günahlarımızın mağfiretini, ömrümüzün bereketini isteyerek gündüzünü oruç, gecesini namazla geçirmemiz tavsiye edilen bir gecedir.

  Ayrıca bu gece, bundan sonra gelecek olan kutsal gecelerin ve Ramazan ayının ilk habercisidir. Nitekim Recep ayının başlangıcında Peygamberimizin şöyle dua ettiği rivayetler arasında yer almaktadır: “Ey Allah’ım, recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur." (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, I, 259)

  Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya 'Recebü'l-asabb' da denilmiştir.

  Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına 'tövbe' ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili'nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir