Dolar
7.946
0.1033%
Euro
9.372
-0.2076%
Altın
1903.11
-0.0519%
Borsa
1198.32
-1.0887%
G. Altın
486.432
0.0909%
Bitcoin
102410.11
-1.0962%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor

  Türkiye ile eş zamanlı olarak eğitimin başladığı Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki Resulayn kırsalındaki öğrenciler ise eğitim gördükleri okullara, TSK'ya ait zırhlı araçlarla taşınıyor.
  • DHA
  • 12.10.2020 - 08:25

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) geçen yıl 9 Ekim'de, sınır güvenliğini sağlamak ve Suriyelilerin geri dönüşünü desteklemek amacıyla Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı.

  Harekat kapsamında TSK ve Suriye Milli Ordusu unsurları tarafından kısa süre içerisinde Resulayn ve Tel Abyad, terör örgütü işgalinden kurtarıldı.

  Harekat ile Resulayn ile Tel Abayd arasındaki 120 kilometrelik hat teröristlerden temizlendi ve binlerce Suriyeli zorunlu olarak terk ettikleri topraklarına geri döndü.

  409 OKUL ONARILDI

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaşamın normalleşmesine yönelik çalışmalar yürüttüğü Tel Abyad ile Resulayn’da, yıllarca ara verilen eğitimin de yeniden başlaması için okulların onarılması kararı alındı.

  Türkiye’nin yaptığı onarım çalışmaları kapsamında, bazıları terör örgütü tarafından karargaha dönüştürülen bazıları ise yakılıp, yıkılarak tahrip edilen 409 okulun tadilatı yapıldı.

  Okulların onarımının tamamlanması ile yıllarca eğitim alamayan öğrenciler, tekrar dersbaşı yaptı. Böylece iki kent ve kırsalındaki okullarda görevlendirilen 2 bin 163 öğretmen, 40 bin 530 öğrenciye eğitim vermeye başladı.

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #1

  ÖĞRENCİLER ZIRHLI ARAÇLARLA OKULLARA TAŞINIYOR

  Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime ara verilen Suriye’nin terör örgütlerinden arındırılan Barış Pınarı Harekatı bölgesinde derslere, Türkiye ile eş zamanlı olarak başlandı.

  Resulayn’ın kırsal bölgesinde yaşayan ve Mirekiş köyündeki okulda eğitim gören öğrenciler, okullarına zırhlı araçlarla taşınıyor. Öğrencilerin eğitimden mahrum kalmaması için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait zırhlı araçlar, öğrencileri köylerindeki evlerinden alıp, Mirekiş köyündeki okullarına ulaştırıyor.

  Evlerinden alınan ve eğitimlerinin tamamlanmasının ardından yemek ikramı yapılan öğrenciler, köylerine de yine zırhlı araçlar ile Türk askerinin güvenlik önlemleri arasında ulaştırılıyor.

  Eğitim gören öğrenciler, yeniden dersbaşı yapmanın mutluluğunu yaşarken, veliler ise çocuklarının tadilatı yapılan okullara ulaşmasını zırhlı araçlar ile gerçekleştiren Mehmetçik'e teşekkür etti.

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #2

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #3

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #4

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #5

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #6

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #7

  Resulayn’da öğrenciler okullarına zırhlı araçlarla gidiyor #8

  Görüş Bildir