Petrol
110.7
-0.07%
Euro
17.2347
1.17%
Dolar
16.0601
0.84%
Altın
963.74
1.58%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
475.438
-1.27%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  RTÜK: Medya 4 günlük kısıtlamada daha hassas davranmalı

  RTÜK, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde ekran karşısında daha çok zaman geçirildiğini, bu sebeple medya hizmet sağlayıcılarının daha hassas olması gerektiğini bildirdi.
  • DHA
  • 28.12.2020 - 11:44
  • Güncelleme : 28.12.2020 - 11:50
  RTÜK: Medya 4 günlük kısıtlamada daha hassas davranmalı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların yayın akışlarında eğitici ve öğretici yapımlara yer verdiklerinin bilindiği belirtildi.

  Özellikle tam gün sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde ailelerin, çocuklarıyla birlikte ekran karşısında daha çok zaman geçirdiği yer aldı.

  "4 GÜNLÜK KISITLAMADA DAHA HASSAS DAVRANILMALI"

  Televizyonlarda yayınlanan programların etkisinin önce aileler üzerinde görüldüğü ve ardından tüm topluma yansıdığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

  "Yeni yılla birlikte 4 gün boyunca aziz vatandaşlarımızın evde aileleriyle birlikte zaman geçirecekleri göz önünde bulundurulduğunda, televizyonlarda nostalji günlerinde olduğu gibi ailenin sıcaklığını yansıtacak faydalı, eğlendirici ve bilgilendirici programların yayınlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır. Yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda medya hizmet sağlayıcıların özellikle 4 günlük zaman zarfında tüm aile fertlerinin birlikte seyredeceği programların seçiminde daha hassas davranmalarını bekliyoruz. Maziden hatırladığımız örnek ve güzel ev manzaralarında olduğu gibi evin en küçüğüyle en büyüğünün, belki dedeyle torunun, birlikte izleyebileceği ve dinleyebileceği türden yayınları ısrarla tavsiye ediyoruz. Tüm zamanlarda olduğu gibi çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türden programların yayınlanmamasına özen gösteren kıymetli yayıncılarımızın, içinden geçtiğimiz bu günlerde çok daha titiz davranmalarını yayıncılık otoritesi olarak altını çizerek hatırlatıyoruz. Bu durum kanuni bir yükümlülüğün ötesinde kamusal sorumluluk olarak görülmelidir. Bilhassa evde kalacağımız günlerde ailelerin çocuklarıyla birlikte izleyebileceği yapımlara ağırlık verilmesi, eğitici ve öğretici yayınların öncelikli olarak yayınlanması temennisiyle tüm medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımıza başarılar diliyoruz."

  RTÜK: Medya 4 günlük kısıtlamada daha hassas davranmalı #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir