RTÜK'ten, televizyon kanallarına 'konuk hassasiyeti' uyarısı
DHA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı, televizyon programlarındaki konuk seçimi konusunda gelen şikayetler üzerine yayıncı kuruluşları uyardı.

Twitter üzerinden açıklama yapan RTÜK, televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programların yer aldığını belirtti.

"TOPLUMU YANLIŞ YÖNLENDİRME"

Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişilerin konuk olarak katıldığı bildirilerek "Bu kişilerin bir kısmını gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzman imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb. farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir. Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir." denildi.

"MAKSADINI AŞAN SÖYLEMLER..."

Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak çok sayıda şikayet başvurusu yapıldığı belirtilerek "Programlara katılan konukların kendi popülerliklerini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür yayınlarla kamusal sorumluluktan uzaklaşıldığı, söz konusu konukların yaptıkları yorumların toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği, bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir." ifadesine yer verildi.

"YAPTIRIM UYGULANMASI SÖZ KONUSU"

Bu durumun yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet verdiği de belirtilerek "Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir." denildi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)