Dolar
6.8661
0.0903%
Euro
7.8044
0.2595%
Altın
1802.69
0.0066%
Borsa
117659.34
-0.6244%
G. Altın
397.382
-0.0402%
Bitcoin
63274.64
-0.9935%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Rumeli Hisarı'nda çökme tehlikesi

  Tarihi Rumeli Hisarı'ndaki bazı hasarların can güvenliğini tehlikeye attığı ortaya çıktı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tehlikeli kısımların kapatılmasını önerdi.
  • 20.11.2014 - 09:39
  Rumeli Hisarı'nda çökme tehlikesi

  rumeli

  Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul ’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu Hisarı’nın karşısına inşa ettirilen ve günümüzde her gün binlerce turistin gezdiği Rumeli Hisarı’nın, oluşan hasarlar nedeniyle kapatılmak istendiği ortaya çıktı.

  Hisar’daki tehlike bir yıl önce müze uzmanları tarafından fark edildi. Uzmanlar, belirli bölgelerdeki kaymalar ve sur duvarlarındaki hasarı ilgililere iletti.

  BASİT BAKIM VE ONARIM

  Vatan'dan Mehmet Ali Demir'in haberine göre; geçtiğimiz yıl ocak ayında İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan raporla hasarların giderilmesi için gereken röleve, restitisyon ve restorasyon projelerinin hızlı bir şekilde hazırlanması istendi. Can ve mal güvenliği açısından Hisar’ın mülkiyet sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli tedbirleri alması gerektiğine karar verildi. 2013 Mayıs ayında Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü ‘basit bakım ve onarım gerekiyorsa geçici çalışma yapılabilir’ diyerek tedbirleri onarım yapılacak yerlerle sınırladı.

  Rumeli Hisarı'nda çökme tehlikesi #2

  İBB: TEHLİKE ARZ EDİYOR

  Ancak 2013 haziranında İBB Yapı İşleri Müdürlüğü Hisar’daki yerinden çıkmış ve çıkmakta olan taşların tehlike arz ettiği yönünde rapor hazırladı. Ayrıca Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü’nün proje hazırlıklarının devam ettiği, maliyet hesaplarının yapıldığı ancak kurul onayı olmadan inşaat faaliyetine girilemeyeceğinin altı çizildi. Raporun sonunda ise çalışmalar bitene kadar hasarlı alanların ziyarete kapatılması istendi.

  ACİL KAPANSIN

  Rumeli Hisarı’ndaki hasarlarla ilgili kapsamlı bir çalışma olmayınca bir yıl sonra müze çalışanları durumu yeniden dile getirdiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEM) yetkileri geçtiğimiz haziran ayında, Hisar üzerinde detaylı bir inceleme yaptı. Uzmanların raporu ise durumu tüm açıklığıyla gözler önüne serdi. Rapora göre, Rumeli Hisarı’nın acilen can güvenliği için ziyarete kapatılması gerekiyordu.

  KONSERLER TARTIŞMA YARATMIŞTI

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi yerlerde düzenlenen konserlerde ses düzeyinin tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle yeni bir düzenlemeyle 90 desibelle sınırlamıştı. Bu kapsamda Rumeli Hisarı’ndaki konserler de tartışılmıştı. Hisar konserlerine de 90 desibel sınırlandırılması getirildi. Ancak Hisar’da amfi tiyatro bölümündeki hasarlı yapı ve Kültür Bakanlığı’nın yüksek kiraları tarihi mekanı konser yeri olmaktan çıkarttı. Son bir kaç yıldır Hisar’da konser verilmiyor.

  TAŞLAR OYNAMIŞ, DERZLER BOŞALTILMIŞ

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEM)’in raporuna göre Hisar’daki durum vahim: “Giriş kotu gezilmeye müsaittir ancak; ana giriş kapısı kenarlarındaki büyük taşların yerinden oynadığı ve döküldüğü; kuleler arası gezinti bölümlerinde, kulelere ve seğirdim yollarına (Kale bedenlerindeki korunmalı yol) çıkan beden duvarları üzerindeki merdivenlerin yer yer çok daraldığı, kenarlardaki herhangi bir güvenlik önleminin bulunmadığı, merdiven basamaklarının aşındığı ve taşlarında parçalanmalar ve kayıplar meydana geldiği, genel mahiyette burçlara çıkmak yasak olduğu halde engelleyici herhangi bir bariyer bulunmadığı, burçların üzerinde bulunan pişmiş toprak malzemeli harpuşta taşlarının yerinden oynadığı, duvar yüzeylerinde derz boşalmaları olduğu ve duvarları zayıflattığı, ayrıca yüzeyde çıkan ağaç ve bitkilerin taşları patlatarak yerinden oynattığı can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı görülmektedir. “

  Görüş Bildir