Euro
10.1687
0.54%
Dolar
8.6667
0.17%
Altın
491.85
-0.02%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
379.797
3.13%
14ºC
İstanbul
Yağmur 14 C

  Rusya'dan Suriye hakkında imalı açıklama

  Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitriy Peskov, Batı'yı da hedef göstererek Suriye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
  • 13.09.2015 - 13:12
  Rusya'dan Suriye hakkında imalı açıklama

  Rusya dan Suriye hakkında imalı açıklama #1

  Suriye’deki krizin başından bu yana Esad rejiminin savunuculuğunu üstlenen Rusya'dan, ABD ve Batı'ya yönelik imalı açıklama geldi.

  Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitriy Peskov, “Maalesef, şu ana kadar hiç kimse bize Suriye’de yasal Esad yönetimi giderse yerine alternatif olarak kimin geleceğini izah edemiyor. Bize göre ise Suriye’de şu anki Esad rejimi uluslararası terör örgütü ilan edilen IŞİD ile mücadele edebilecek yegane güç pozisyonunu koruyor” dedi.

  ÜLKENİN BİRLİĞİNİN KORUNMASI İSTENİYOR

  Rusya’nın pozisyonunu eleştirenlerin, Suriye yönetiminin alternatifi konusunda politikaları olmadığını belirten Peskov, “Ülkenin güvenliği, yayılan terör örgütü IŞİD’in engellenmesi ve ülkenin birliğinin korunması nasıl olacak? Hiç kimse bunu açıkça ifade etmiyor” dedi.

  Sivatopol’da basın mensuplarının sorularına cevap veren Peskov, “Biz Suriye’ye dışarıdan çözüm empoze edilmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Suriye’nin geleceği ile ilgili Suriye halkının karar vermesi gerektiği ifade etti. Son günlerde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da benzer bir duruş ortaya koydu” değerlendirmesinde bulundu.

  OBAMA'YA JET YANIT

  ABD Başkanı Barack Obama’nın Moskova’nın Suriye politikalarının yanlış olduğu yönündeki açıklamalarına cevap veren Peskov, “Rusya’nın Suriye krizi ile ilgili duruşunu eleştiren yeni bir yaklaşım değil. Bu daha önce de dile getirildi. Biz Suriye halkına dışarıdan herhangi bir politikanın empoze edilmesini doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir