Petrol
94.66
1.38%
Euro
18.241
-0.66%
Dolar
18.5786
-0.26%
Altın
1.024
-0.12%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.576
-0.81%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Sağlık Bakanlığı'ndan sarı toz açıklaması

  Sağlık Bakanlığı, İstanbul'da bulunan Kanada, Belçika ve Almanya başkonsolosluklarına gönderilen sarı toz hakkında açıklama yaptı.
  • 24.10.2014 - 18:27
  Sağlık Bakanlığı'ndan sarı toz açıklaması

  Sağlık Bakanlığı ndan sarı toz açıklaması #1

  Sağlık Bakanlığı, Kanada Konsolosluğu'ndan 10 kişi (2'si üst düzey yetkili, 8 çalışan), Belçika Konsolosluğu'ndan 4 kişi ve Almanya Konsolosluğundan 2 kişi olmak üzere toplam 16 kişinin şüpheli toz maddeye maruz kaldığını açıkladı.

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Hastalarımızın genel durumları iyi. Şüpheli maddeyle ilgili olarak kesin sonucu çıkana kadar izole bir odada gözlem altında tutulacaklar. Numune sonuçlarının 27 Ekim 2014 Pazartesi günü açıklanmasını planlanlıyoruz" denildi.

  İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN YAPILAN SARI TOZ AÇIKLAMASI

  Diğer yandan, İstanbul Valiliği'nden de sarı toz hakkında açıklama yapıldı.  Valilik, sabah saatlerinde İstanbul’da bulunan Kanada, Belçika, Almanya, ABD ve Fransa Başkonsolosluklarına gönderilen zarfların içinde şüpheli toz görüldüğü bilgisinin alınması üzerine İstanbul AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) ekipleri tarafından gerekli çalışmalar başlatıldığını belirtti. Çalışmalar kapsamında, Kanada, Belçika ve Almanya Başkonsolosluklarında mekan ve personel dekontaminasyonun tamamlandığı birilerek şu ifadeler yer verildi;

  "Kanada Başkonsolosluğundan 8, Belçika Başkonsolosluğundan 2 ve Almanya Başkonsolosluğundan 4 kişi kontrol amacıyla Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir. KBRN ekipleri halen Fransa Başkonsolosluğunda dekontaminasyon çalışmalarına devam etmektedir. ABD Başkonsolosluğundaki şüpheli zarf, Başkonsolosluk personeli tarafından izole bir şekilde açılmadan muhafaza edilmekte olup Fransa Başkonsolosluğundaki işlemlerin bitmesini müteakip KBRN ekipleri tarafından gerekli çalışmalar yapılacaktır. Sağlık ekipleri olay yerine yönlendirilmiştir. Çalışmaların tamamlandığı Başkonsolosluklardaki numuneler usulüne göre numune kabına alınarak sağlık ekiplerine incelenmek üzere teslim edilmektedir. Numuneler üzerinde yapılacak araştırmalar sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşılacaktır."


  Görüş Bildir