Euro
10.8511
0.97%
Dolar
9.3334
0.78%
Altın
529.21
0.54%
Borsa
1.418
0.58%
Bitcoin
574.859
3.23%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi

  En az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde koronavirüs geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.
  • AA
  • 21.09.2021 - 09:42
  • Güncelleme : 21.09.2021 - 10:27
  Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi

  Sağlık Bakanlığı, "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberinde değişikliğe gitti.

  Buna göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde koronavirüs geçirmiş kişiler, pozitif biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü'ne temaslı olarak kaydedilecek.

  AYNI GÜN TEST

  Bu kişiler; maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecek.

  Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.

  5. GÜNDE TEST YAPTIRMA ZORUNLULUĞU

  Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak.

  PCR testinin pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşullarında takip edilecek.

  Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi #1

  İZOLASYON YOK

  Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek.

  Ancak bu kişiler, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14'üncü günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi ve huzurevinde kalanlar gibi koronavirüs açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

  VARYANTLARDA İZOLASYON SÜRESİ NE OLACAK?

  Dünya Sağlık Örgütünce "endişe verici varyant" olarak tanımlanan "Beta", "Gama" ve "Delta" ile Sağlık Bakanlığınca "tehdit edici varyant" olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda, izolasyon süresi 14 gün olacak.

  Bu kişilerin izolasyonu, 14'üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak.

  Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak. ​​​​​​​

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir