Dolar
6.8041
-0.0866%
Euro
7.5702
0.0211%
Altın
1736.78
-0.1655%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
380.078
-0.2241%
Bitcoin
68495.89
4.6251%
15ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 15 C

  Sahte can yelekleri toplanıyor

  Merdivenaltı üretime geçilen ve Ege kıyılarında bakkallarda bile satılan yelekleri bulunduran işyerlerine baskın düzenlendi.
  • Haber Merkezi
  • 06.10.2015 - 08:39

  Sahte can yelekleri toplanıyor

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İzmir polisi, mülteci akınıyla birlikte Ege’de büyük bir kayıtdışı sektör haline gelen “sahte can yeleği” satışına karşı harekete geçti.

  BİNLERCE SAHTE CAN YELEĞİ BULUNDU

  Özellikle Basmane bölgesinde hemen her işyerinde satılmaya başlanan sahte can yelekleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Piyasa Denetim ve Gözetim Başkanlığı’ndan 5 kişilik ekip İzmir’e geldi. Ekip, Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Basmane’de can yeleklerini satan işyerlerine şok baskınlar yaptı. İşyerlerinin alt katlarındaki depolarda, piyasadaki lisanslı markaların logoları yapıştırılarak satılmak istenen binlerce sahte can yeleği ele geçirildi.

  HER SAHTE YELEK İÇİN 1800 LİRA CEZA

  İlk günkü baskınlarda toplam 5 bin can yeleğinin toplatıldığı ve imha edileceği öğrenildi. Sahte olduğu belirlenen her yelek için işyeri sahibine bin 800 lira para cezası kesileceği bildirildi.

  GETİREN KİŞİYİ TANIMIYORLARMIŞ

  Bir işhanına giren Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri kapısı kilitli, camları gazete ile örtülmüş ve üzerinde kiralık yazan dükkândan şüphelendi. Önce içinin boş olduğunu belirten işyeri sahibi İ.K., ekiplerin zorlaması üzerine dükkânın kilitlerini açtı. Ekiplerin piyasaya sürülmek üzere hazır bekletilen çok sayıda sahte can yeleğini kimden aldıkları sorusuna işyeri sahibi “Kimin getirdiğini bilmiyorum. Bir adam getirip bıraktı gitti. İsmini bilsem yardımcı olurdum” yanıtını verdi.

  Bilgisayar parçalarını satan bir işyerinin önünde yakalanan Suriye vatandaşı Salih M. ise ölüm yeleklerini 35 liraya sattığını söyledi.

  ÖLÜM YELEKLERİ

  Uzmanlar, son derece kalitesiz ve işe yaramayan bu can yeleklerinin, denizdeki ölümlerden en büyük nedenlerden biri olduğunu bildirdi. Avrupa standartlarına göre Türkiye’de can yeleği imalatı yapan iki büyük üreticiden Sait Güderoğlu, CE belgeli can yeleği üretimini yaptıklarını, merdiven altında üretilip, mültecilere satılanların her birinin can kurtarma, bir yana ’Ölüm yeleği’ olduğunu söyledi. Güderoğlu, şöyle konuştu:

  SUYU EMEN SÜNGERLER KOYULUYOR

  "Standartlara uygun üretilen can yeleği kaldırma kuvvetine, modeline ve bedenine göre değişiyor. 50 newtonluk modeller yüzdürme yardımcısı olarak su sporlarında kullanılıyor. 100 newtonluk modeller orijinal can yeleği olarak geçiyor. Suda insanlar baygın olsa bile 12 saat boyunca boynu yukarıda su yutturmadan tutuyor. Yaka etiketinde belge numarası, bedeni ve kaç newton olduğu ve hangi sularda kullanılıp kullanılamayacağı, yeleğin üzerinde dört farklı dilde yazıyor. Standart dışı olarak merdiven altında üretilen can yeleklerinin, küçük bir çocuğu bile su üzerinde tutması çok zor. Çanta kumaşı ve ’kıymık’ denilen süngerlerle içi kalın ve dolgulu gözüksün diye yapılan ucuz, sahte can yelekleri, suyu emdiği için kişiyi aşağıya çekip boğulmasına neden oluyor."


  Görüş Bildir