Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.703
-0.16%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Salih Memecan: Bu çok aşağılık bir hareket

  Salih Memecan: Bu çok aşağılık bir hareket

  Gezi ile ilgili karikatürüne twitter'dan tepki yağan Memecan, 'Ben o çocukları düşünüyorum' dedi.
  • 20.09.2013 - 14:10

  Salih Memecan: Bu çok aşağılık bir hareket #1

  Salih Memecan, önceki gün Sabah Gazetesi'nde yer alan karikatüründe Gezi eylemlerini yönlendirenlerin kafa yapısını gözler önüne sermişti. Karikatürde bir kişi eyleme katılacak çocuklara, 'Sen taş atacaksın, sen molotof atacaksın, sen barikat kuracaksın, sen öleceksin' şeklinde görev paylaşımı yapıyordu.

  Karikatür, twitter'da özellikle Gezicilerden büyük tepki çekti. Twitter'ı birbirleri ile haberleşme aracı olarak da kullanan eylemciler Memecan'a, kendilerini emir kulu gibi gösterdikleri gerekçesiyle ateş püskürmüştü.

  TEPKİLERİ ANLAMADIM BEN ONLARI DÜŞÜNÜYORUM

   24 TV'de yayınlanan Seda Selek ve Melih Altınok'un sunduğu Günün Manşeti programına konuk olan Salih Memecan eleştirilere ilk ağızdan yanıt verdi. Karikatürün eleştiri alacağını hiç öngörmediğini söyleyen Memecan, çizimini eylemci çocukların 'iyiliği' için yaptığını belirtti. Memecan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu karikatürü ben Gezi olaylarıyla ilgili de çizmedim. Bu son olaylarla hani bir sebeplerle çocuklar çıkıyor, taş atıyorlar ve bu arada birileri ölme ihtimali beliriyor. Ve konuda yukarıdan düşerek ölen çocukla ilgili yaptım. Tam o olaydan bir kaç gün sonra çizdim o tartışmalarla ilgili konuda şu:

  ÖLEN ÇOCUKLAR BU ADAMLARIN UMRUNDA DEĞİL

  Birileri 'bu çocuk ölse de biz de buradan fayda çıkarsak, siyasi prim yapsak' diye düşünüyor ve bu çok aşağılık bir hareket. Bu Türkiye'de daha önce de yapıldı, şimdi de yapılıyor ve bunun geleneği de var. Biz hep söyleriz Sabah 12 Eylül öncesi sokak vuruşmalarında bir silahla solcular sağcıları öldürüyor, öğleden sonra aynı silahla sağcılar solcuları öldürüyor. Yani bunlar hep planlanmış, Türkiye'yi kaosa götürmek hükümeti veya yönetimi yapamaz hale gelmek. Onun için bu konuda duyarlı olmak hassas olmak gerektiğine dair bir karikatür. Orada eleştirdiğim şey adam orada çocuklara görev veren adam. Çünkü sonra o 'öleceksin' dediği çocuğun hayatı o adam için hiç önemli değil. Sen orada bir araçsın."


  Görüş Bildir