Petrol
114.19
2.76%
Euro
17.5814
0.64%
Dolar
16.359
-0.03%
Altın
973.51
-0.13%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
486.019
-0.13%
21ºC
İstanbul
Hafif yağmur 21 C
  Mecidiyeköy'deki şantiyenin patronu konuştu İZLE

  Mecidiyeköy'deki şantiyenin patronu konuştu İZLE

  Mecidiyeköy'deki rezidans inşaatında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasıyla ilgili Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, basın toplantısı düzenledi.
  • 07.09.2014 - 11:23

  Torun, "Bu asansör, her binada bir tane var. Yük ve insan asansörü olarak tanımlanıyor. Bundan 10 gün önce ben de aynı asansörü kullandım. Dün işçilerin malzemeleri hazırlık amaçlı bir çalışma için çıkardığı düşünüyoruz. Normalde saat 18.00 bizim mesaimizin bittiği saat. Sahadaki bütün arkadaşlar gözaltına alındığı için bunu nedenini öğrenemedik" dedi.

  Mecidiyeköy deki şantiyenin patronu konuştu İZLE #1

  Mecidiyeköy'deki şantiyenin patronu Aziz Torun konuştu İZLE

  "10 GÜN ÖNCE BEN DE AYNI ASANSÖRÜ KULLANDIM"

  Asansörlerin sürekli arızalandığı yönündeki iddialara yanıt veren Aziz Torun, "Bu asansör, her binada bir tane var. Yük ve insan asansörü olarak tanımlanıyor. Bundan 10 gün önce ben de aynı asansörü kullandım. Bu asansör hem insan hem yük taşıması için planlanmış. Bu amaçla monte edilmiş bir asansör" dedi.

  "ARIZA ANINDA BUNLAR MÜDAHALEDE BULUNUYOR"

  Asansörün bakımının yapılmadığı iddialarını da yalanlayan Aziz Torun, "Tamamen yalan. Hergün sahada, bu asansörü kiralayan şirketin elemanı bulunuyor. Bir arıza anında bunlar müdahalede bulunuyor. 10 gün önce de ben bu asansöre bindim. Şantiyenin çevresinde dolaşan kişiler burada çalışıyormuş gibi bu beyanlarda bulunuyorlar" diye konuştu.

  "SAHADAKİ BÜTÜN ARKADAŞLAR GÖZALTINA ALINDI"

  Şantiyede hafta içi 23.00'a, cumartesi günü 18.00'a kadar mesainin sürdüğünü belirten Aziz Torun, "Dün işçilerin malzemeleri hazırlık amaçlı bir çalışma için çıkardığı düşünüyoruz. Normalde saat 18.00 bizim mesaimizin bittiği saat. Sahadaki bütün arkadaşlar gözaltına alındığı için bunu nedenini öğrenemedik" şeklinde konuştu.

  EN SON 9 NİSAN’DA BİR İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ, MÜSTERİH MİSİNİZ

  "Bu soruyu böyle sorduğunuz için sizi kınıyorum" diye gazeteciye kızan Aziz Torun şunları söyledi: Çok üzgünüz ama 1500 civarında işçi çalışan bir şantiyede her ne kadar eğitimler verilse de çalışanların aynı hassasiyeti göstermediğini de biliyoruz.

  Bu tür kazaların olduğu da sektörel bir vaka. Elbette bizim şantiyemizde olmamasını arzu ederiz. Gereken çalışmalar yapılıyor. Neyse bu sorumluluğun bedeli bu işin takipçisi olacağız.

  "BEDELİNİN ÖDETİLMESİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

  Savcıların şantiyede inceleme yaptığını kaydeden Aziz Torun, "Bu kazanın nasıl meydana geldiği, sorumlular bilirkişi raporu sonunda gerekli incelemeyi yaparak ortaya çıkaracaktır. Hukuki ve adli soruşturma yapılıyor. Bunun sonucunda kusurlular kimse bunun da bedelinin ödetilmesinin takipçisi olacağız" dedi.

  "YASANIN GEREKTİRDİĞİ TÜM TEDBİRLER EKSİZSİZ ALINIYOR"

  Bütün çalışanların iş güvenliği eğitiminden geçirildiğini kaydeden Torun, "Bakanlık bütün denetimleri yapıyor. Nisan ayında da denetim yapıldı. Yasanın gerektirdiği tüm tedbirler eksizsiz alınıyor" ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir