Euro
15.4316
-0.61%
Dolar
13.6292
-0.31%
Altın
784.19
0.7%
Borsa
1.854
2.47%
Bitcoin
765.505
4.57%
9ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 9 C

  Savunma Bakanı'ndan Paralel Yapı açıklaması

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz kendilerine gelen binin üzerinde ihbar dolayısıyla paralel yapılanma soruşturması başlattıklarını söyledi.
  • 13.05.2015 - 10:51
  Savunma Bakanı'ndan Paralel Yapı açıklaması

  Savunma Bakanı ndan Paralel Yapı açıklaması #1

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı'nın editör masasına konuk oldu.

  TSK'DAKİ PARALEL YAPILANMA İDDİALARI

  Bakan Yılmaz, ordu içindeki paralel yapılanmayla ilgili şunları dedi;

  "TSK'daki paralel yapılanma iddialarıyla ilgili binin üzerinde kişiyle ilgili olarak ihbar gelmiştir. Bu ihbarlarla ilgili, hem idari hem de Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturmalar başlatılmıştır. Neticelendiğinde elbette gereği yapılacaktır. Kırmızı Kitap'ta yer alan bir yapının milli ordu içinde yer alması kabul edilemez."

  BALYOZ VE ERGENEKON SONRASI 73 SUBAY GÖREVE DÖNDÜ

  İsmet Yılmaz, Balyoz ve Ergenekon davaları sonuçlarıyla alakalı ise şunları söyledi;

  "Balyoz ve Ergenekon davalarında 73 subayımız göreve döndü. Bunlardan 46'sı Yüksek Askeri Şura'da terfi derecelendirilmesine gidecektir. Dolayısıyla o terfide Yüksek Askeri Şura Üyeleri kendilerine, diğer aynı yaşta tertiplerine bakarak da en iyi liyakat ve ehliyeti dikkate alarak bir değerlendirme yapacaktır."

  SIZDIRILAN KOZMİK ODA KONUŞMALARI

  Milli Savunma Bakanı Yılmaz, geçtiğimiz yıl sızdırılan Kozmik Oda konuşmaları hakkında "Kozmik Oda'da ele geçirilen bilgilerin dışarıya sızdırılmasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Ancak bunları dışarı sızdırırlar mı? Hiç şüpheniz olmasın, sızdırabilirler. MİT Müsteşarı, Genelkurmay'ın ve Dışişleri Bakanı'nın bir toplantısı dışarı sızdırıldı mı? Sızdırıldı. Bundan sonra da böyle bir şey yapabilirler mi? Yapabilirler. Böyle baktığınızda, adeta bir karşı istihbarat örgütü görüntüsü veriyor" dedi.

  MİLLİ ORDU VASFINI KORUMAK LAZIM

  Bakan İsmet Yılmaz'ın açıklamalarının devamı;

  "Silahlı kuvvetler milli bir ordu. Milli bir ordu olması silahlı kuvvetlerimizin gücünü ve 77 milyonun da bu orduya olan güvenini göstermektedir. Dolayısıyla milli ordu vasfını değiştirmemek lazım. Milli ordu vasfı nedir? Hukuk, kanun içerisinde komutanlara bağlı, komutanlardan aldığı talimatı uygulayan bir yapı olması lazım. Eğer komutanından değil de bir başka yerden talimat alan bir yapı varsa o zaman bu milli olma vasfını kaybeder."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir