Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
408.174
-2.28%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C
  Sel felaketinde sahile vuran tomruklar temizlenmeye başladı

  Sel felaketinde sahile vuran tomruklar temizlenmeye başladı

  Ayancık ve Türkeli ilçesinde gerçekleşen şiddetli yağış, tomrukları yerinden sökerek denize sürükledi. Tomrukları sahilden temizlemek için bakanlık harekete geçti. Temizleme çalışmaları devam ediyor.
  • AA
  • 25.08.2021 - 01:11
  • Güncelleme : 25.08.2021 - 09:20

  Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Batı Karadeniz'deki selde, Sinop'un Ayancık ve Türkeli ilçelerinde birçok zarar beraberinde geldi.

  BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğünce, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt, Sinop'un Ayancık ve Türkeli ilçelerinde suya kapılarak denize ulaşan ve seyir emniyetini tehlikeye atan tomrukların toplanmasına başlandı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Adil Karaismailoğlu'nun talimatıyla dün başlatılan çalışmalar kapsamında denizden ilk gün 3 bin civarında tomruk toplandı.

  Sel felaketinde sahile vuran tomruklar temizlenmeye başladı ViDEO

  Sel felaketinde sahile vuran tomruklar temizlenmeye başladı #1

  GEMİLERE UYARILAR YAPILDI

  Bakanlık tarafından, tomrukların denizlerde seyir emniyetini olumsuz etkilemesi nedeniyle Türk radyo ve NAVTEX yayınlarıyla gemilere uyarılar yapıldı.

  Acil ihtiyaç duyulan ulaşım akslarındaki sıkıntılar giderilirken, denizlerin tomruklardan tamamen arındırılmasıyla afet öncesi hareketliliğin büyük ölçüde sağlanması bekleniyor.

  Sel felaketinde sahile vuran tomruklar temizlenmeye başladı #2

  ÖZEL DONANIMLA TEMİZLENİYOR

  Deniz yüzeyindeki tomrukların toplanması işlemi, dünyada ilk defa kullanılan bir sistemle gerçekleştiriliyor.

  Bu kapsamda toplama işleminde özel bir firma tarafından İstanbul'da imal edilen, çelik tellerden oluşan, 120 metre boyunda ve 3,5 metre derinliğinde, 40 santimetre göz açıklığı bulunan, klemens kilitle örülen, batmaması için yüzeyinde mantar ve polietilen kafes borusu bulunan bir donanım kullanılıyor.

  Söz konusu donanımın deniz yüzeyini taraması için 4 römorkör tahsis edildi. Toplanan tomruk ve ağaç malzemeleri Orman Bölge İşletmesine ait toplama noktalarına getirilerek karaya çıkarılıyor.

  Toplama işlemini gerçekleştiren sistemin, ihtiyaç duyulması halinde daha fazla kullanılması için üretimine devam ediliyor.

  Sel felaketinde sahile vuran tomruklar temizlenmeye başladı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir