Sel oluşan Bozkurt'taki Ezine Çayı, 4 bin metrelik duvarla ıslah edilecek
DHA

Kastamonu'da 11 Ağustos'ta etkili olan şiddetli yağış Bozkurt, Azdavay, Pınarbaşı, Küre, İnebolu, Cide ve Abana ilçelerinde sele neden oldu.

Sel en çok 5 bin 400 nüfuslu Bozkurt'u vurdu.

Yağışla birlikte ilçe merkezinden geçen Ezine Çayı taştı. Çayın taşmasıyla oluşan sel, cadde ve sokakları içine aldı, evler ve iş yerleri sular altında kaldı.

70 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 10 KİŞİ KAYBOLDU

Su seviyesi bazı bölgelerde 4 metreye kadar yükseldi, araçlar sürüklendi. Ezine Çayı kenarındaki, 3 yıl önce yapılan 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı, yanındaki 2 binanın ön cephesi çöktü. Sel nedeniyle 70 kişi öldü, 10 kişi kayboldu.

Bozkurt'taki Ezine Çayı böyle ıslah edilecek -1

İNCE TEMİZLİK YAPILIYOR

Harabeye dönen ilçede selin izlerinin silinmesi için geniş çaplı çalışma başlatıldı. Aramalarla ilçede temizlik çalışmaları da devam ediyor. İlçe merkezinde, selin getirdiği kütük ve ağaç parçalarıyla hurda araçların kaldırılması tamamlandı.

Cadde ve sokaklarla iş yerlerindeki kaba temizlik çalışması da bitti. Yüzlerce ekip cadde ve sokakları suyla yıkayıp, dükkanlarla binaların bodrum katlarında ince temizlik çalışmalarını sürdürdü.

Bozkurt'taki Ezine Çayı böyle ıslah edilecek -2

4 BİN 500 METRELİK ISLAH DUVARI YAPILACAK

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce, selin ardından Ezine Çayı'nın ıslahı kapsamında yapılacak çalışmalar belirlendi. Buna göre, şiddetli yağış sonrası taşan ve zarar gören Ezine Çayı'na 4 bin 500 metre ıslah duvarı ve üzerine 4 kemer tipli köprü yapılacak. Ayrıca, çayın üstüne 10 adet seki (taşkına engelleyici yapı) ile 15 adet tersip bendi kurulacak. Çalışmaların kısa sürede başlaması bekleniyor.

Bozkurt'taki Ezine Çayı böyle ıslah edilecek -3

Bozkurt'taki Ezine Çayı böyle ıslah edilecek -4

Bozkurt'taki Ezine Çayı böyle ıslah edilecek -5