Petrol
92.77
0.47%
Euro
18.2815
0.20%
Dolar
17.9632
0.28%
Altın
1.024
0.21%
Borsa
2932
0.65%
Bitcoin
430.628
-0.83%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Selahattin Demirtaş dağa çıkamama serüvenini anlattı

  Selahattin Demirtaş dağa çıkamama serüvenini anlattı

  Selahattin Demirtaş, gençlik yıllarında dağa çıkmaya karar verdiğini ancak kuryelerin yakalanması nedeniyle çıkamadığını ifade etti.
  • 08.02.2015 - 08:24

  Selahattin Demirtaş dağa çıkamama serüvenini anlattı #1

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hayatına dair bilinmeyenleri Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya anlattı. Demirtaş, çocukluğundan siyasete girdiği günlere kadar geçen süre zarfında astsubay olmak isterken, PKK saflarına son anda nasıl katılamadığını anlattı.

  KÜRT KİMLİĞİMLE TANIŞTIM

  Ortaokuldayken bir komşusunun astsubay olduğunu ve onların çocuklarıyla oynarken imrenip astsubay olmak istediğini söyleyen Selahattin Demirtaş Kürt kimliği ile tanıştığı günü ise şöyle aktarıyor; ''Mart 1988’de Ali Emiri Lisesi’nin ikinci sınıfında okurken dışarıdan gelen sloganlarla herkes camlara koştu. O gün Kürt kimliğimi öğrendiğim gündü. Öğretmenimiz, Saddam Hüseyin’in Halepçe’de Kürtleri katlettiğini anlattı. O gün Kürtlüğün ne demek olduğunu, Kürt olmanın ağır sorumluluğunu öğrendim. Kimliğimle tanıştım.”

  DAĞA GİTMEYE KARAR VERDİ

  Üniversite yıllarında arkadaş baskısıyla da karşılaşır. “Herkes dağa giderken sen okumaktan başka ne yaparsın?” diyenler çoğalır. 1995’te dayanamayıp yaz tatilinde dağa gitmeye karar verir.

  Selahattin Demirtaş dağa çıkamama serüvenini anlattı #2

  KURYELER YAKALANMASA GİDECEKTİM

  Ancak öngörmediği bir gelişmeyle karşılaşır: “Dağa gitme konusunda çok bocaladım. Gitmemem de tamamen tesadüf. Tam gidecektim ki bizi dağa götürecek kuryeler yakalandığı için gidemedim. Hangi dağa gideceğimi, kime emanet edileceğimi de bilmiyordum. Bir yerlere emaneten gidecektim. Bir gün babamın dükkânına bakarken iki polis geldi. Yakalanan kuryelerin üzerinden ismim çıkmış. Beni dağda zannettikleri için babama ne zaman gittiğimi sormaya gelmişler.

  15 GÜN NEZARETTE KALDIM

  ‘Selahattin Demirtaş’ı arıyoruz’ dediler. ‘Buyurun benim...’ dedim. Hemen dışarı çıktılar; kısa süre sonra dükkânın önünde yüzlerce polis vardı. 15 gün nezarette kaldım. Bana Selahattin’i soruyorlar, “Benim” deyince de inanmayıp tekrar sorguya alıyorlardı. Benim, ben olduğumu 15 günde ispat edebildim. Kurgusunu, hesabını, kitabını yaptığım bir serüven değildi...”

  Selahattin Demirtaş dağa çıkamama serüvenini anlattı #3

  (Yıl: 1988. Selahattin Demirtaş, Ali Emiri Lisesi, 2’nci sınıf öğrencisiyken bir teneffüs arasında arkadaşlarıyla bu fotoğrafı çektirir.)

  YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN..


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir