Euro
10.1172
0.58%
Dolar
8.5845
0.69%
Altın
487.77
1.51%
Borsa
1.423
0.35%
Bitcoin
409.903
1.42%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Selahattin Demirtaş'ın Muş konuşması

  HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Kürt gençlere seslenerek "Biz varız, silaha gerek yok. Seçtiğiniz vekiller olarak en önde biz olacağız" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 14.09.2015 - 15:26
  Selahattin Demirtaş'ın Muş konuşması

  Selahattin Demirtaş, Muş'un Varto ilçesinde partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, halkın barışa olan özlemini bir kez daha dünyaya ilan etmek için yola çıktıklarını söyledi.

  Selahattin Demirtaş ın Muş konuşması #1

  "BİZ VARIZ, SİLAHA GEREK YOK"

  Sorunları müzakere ederek masada çözmenin Türkiye'nin selameti ve birliği açısından bir tehlike olmadığını ancak HDP'yi büyüttüğünü savunan Demirtaş, "Biz Kürt gençlerine asla savaşı, şiddeti önermiyoruz. Biz varız, silaha gerek yok diyoruz. Seçtiğiniz vekiller olarak en önde biz olacağız. Demokratik siyasetle mücadelemizi yürüteceğiz" diye konuştu.

  "KÜRTLERİN TARİHİNİ, GEÇMİŞİNİ İNKAR ETMEYECEKSİN"

  "Eğer ki iktidarlar haklı olsaydı, devlet aklı savaşmakta haklı olsaydı, bugüne kadar savaşarak bu sorunu bin defa çözmüş olmaları gerekirdi" diyen Demirtaş, "Kürtler binlerce yıldır bu topraklarda. Kürtlerin tarihini, geçmişini inkar etmeyeceksin. Bunları çözmek için ne operasyona, ne silaha, ne çatışmaya, ne ölüme, kana, gözyaşına gerek var" ifadesini kullandı.

  "ÖLÜMLERİ DURDURALIM"

  Çatışma, savaş, kan, gözyaşı dursun diye uğraştıklarını belirten Demirtaş, "Çatışmanın hiçbir türlüsü kabul edilemez, ölümün hiçbir türlüsünü içimize sindiremeyiz diyoruz. Biz bu ölümleri durduralım diyoruz" dedi.

  "Atadığınız Kaymakam değil kendi seçtiğim belediye meclisim, kendi seçtiğim eş başkanlarım, burada seçilmişler yönetsin istiyorlar. Buna da öz yönetim diyorlar" diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

  "HALK KİMİ İSTİYORSA ONU SEÇSİN"

  "Yukarıdan gönderilen devlet memurları yönetici olmasın istiyorlar. Olsun diyorsanız onlar da seçimle gelsin. Buyursun kaymakam adayları, vali adayları halkın huzuruna çıksın. Halk kimi istiyorsa, vali, kaymakam yapsın. Bunun neresi yanlış, neresi bölünmedir. Bunun neresi tehlikedir. Kaymakam ve valilerin şahsıyla bir sorun yaşamıyoruz. Bizim derdimiz sistemledir, kişilerle değil. Kaymakam ve Muş Valisi kendine güveniyorsa aday olsun burada seviliyorsa seçilir. 1 Kasım seçimleri artık Türkiye'de yeni bir sayfa, yeni bir tarih açabilir ondan sonra artık sonuç neyse herkes kabul edecek. Yenilen güreşçi inşallah 1 Kasım'dan sonra güreşe doyacak."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir