Euro
8.9694
0.15%
Dolar
7.4249
0.98%
Altın
412.33
-1.48%
Borsa
1.471
-1.13%
Bitcoin
347.880
0.60%
7ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 7 C

  Sırrı Sakık: Hava Şehitleri Anıtı yıkılsın

  Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Hava Şehitleri Anıtı'nın yıkılması gerektiğini belirterek, “Tankla da gelseler, topla da gelseler kimse fikrimi değiştiremez" dedi.
  • 05.09.2014 - 14:28
  Sırrı Sakık: Hava Şehitleri Anıtı yıkılsın

  Sırrı Sakık: Hava Şehitleri Anıtı yıkılsın #1

  Ağrı Gazeteciler Cemiyeti ve üyelerinin ziyaretinde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Abide Meydanı’nda bulunan Hava Şehitleri Anıtı’nın yıkılması ve Kazım Karabekir Mahallesi'nin isminin değiştirilip değiştirilmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine konuştu.

  "UCUBE ANIT KÜRTLER'İN GÖZÜNE SOKULUYOR"

  Hava Şehitleri Anıtı'nın bir 'ucube' olduğunu ifade eden Sakık, Kürtler'in gözünün içine sokulduğunu savundu.

  "TANKLA DA GELSE TOPLA DA GELSE.."

  Sırrı Sakık devamında, daha önce Kazım Karabekir Mahallesi'nin isminin değiştirilmesiyle ilgili olarak Erdoğan'ın kendisini topa tuttuğunu ifade ederek "Anıtla ilgili bu konuda beni hiç kimse ikna edemez. Tank da gelse, top da gelse, benim hareketim de çıksa dese, 'Bu yanlıştır', ben bu söylediklerimin arkasındayım. Bu isyan etmemiz için yeterli bir nedendir. Benim aslı kastım budur” ifadelerini kullandı.

  "BUNU ERDOĞAN'A DA ANLATACAĞIM"

  Bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da anlatmak istediğini söyleyen Belediye Başkanı, devamında "Bu anıt 1926’larda Ağrı İsyanı'nda düşürülen uçakların pervanesidir. Şimdi onlar, şunu söylüyorlar. Diyorlar ki 1929 halbuki doğru değil. Benim elimde resimler, fotoğraflar hepsi var. Ben ezbere konuşmam. Bunlar 1926’daki anıtı getirip oraya koyuyorlar. O resimler var 1926’daki. Sonra ise tepkiden dolayı 1929'a çeviriyorlar. Efendim iki tane pilot, İran’a giderken, İran Şahı’nın düğününe... Şimdi bakın dünyada iki tane askeri pilot, bir özel uçağa binip bir düğüne gider mi? Yalan söylüyorsunuz bari hiç olmazsa yalanınıza bir kılıf uydurun. Böyle bir yalan olabilir mi? Bu düşen uçakların pervaneleridir” şeklinde konuştu.

  "BEN O ANITA SAYGI DUYMAM"

  Belediye Başkanı Sakık, ayrıca merkezi hükümetin anıtla ilgili Ağrı halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi. Dersim'deki olup bitenlerden dolayı Kürt halkından özür dilendiğinin altınını çizen Sakık, "Bu acıları sen getirip Kürt’ün gözünün içine sokarak o pervaneyi oraya dikersen vallahi ben o anıta manıta saygı duymam. Benim görevim, yetkim, araştırıyoruz, yetkim olursa aynı anda yıkarım. Merkezi hükümet çıkıp nasıl Dersim'de bu konuda halktan özür dilemişse, çıkıp derhal anıtı SİT alanından çıkarmalıdırlar ve Ağrı halkından özür dilemelidirler. Barış böyle sağlanır." dedi.

  "BARIŞ PROJESİYLE ÖRTÜŞMÜYOR"

  Sakık ayrıca, Lice'deki PKK'lı anıtının yıkılmasının Erdoğan tarafından Türk halkının bir hassasiyeti olarak tanımlanırken, Ağrı'daki anıtın varlığının devam etmesinin bugünkü sürdürülen barış projersiyle örtüşmediğini söyledi.

  "ÇATIŞARAK DEĞİL UZLAŞARAK ÇÖZMEK İSTİYORUZ"

  Bu yüzden merkezi hükümetin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini savunan Sakık, çatışarak değil, uzlaşarak bu sorunları çözmek istiyoruz. Yani halkı tahrik eden; oraya bakan genç, 'Ya bu benim atalarımı bombalayan uçağın pervanesidir. Ben de isyanın adresi dağlar' diyerek dağlara gidiyorsa merkezi hükümet de bunlara bir çözüm bulmalıdır. Bu anıtla ilgili biraz vicdan sahibi olan herkes, bu kentte yaşayan, bu kentin dışında olanlar merkezi hükümet, buradaki yerel temsilcileri bir bütün olarak benim söylediklerimin altına imza atarlar. Eğer Dersim'de samimilerse burada da aynı şeyin altına imza atmaları lazım” dedi.

  "KAZIM KARABEKİR İSMİNİ HALKA SORMALIYIZ"

  Bir gazetecinin Kazım Karabekir’in isminin değiştirilip değiştirilmeyeceği sorusu üzerine konuşan Sakık, “Biz eğer demokrasiden bahsediyorsak, Avrupa demokrasisini hepimiz esas alıyorsak, hepimiz ağzımız açıldığında Avrupa demokrasisinden bahsediyorsak, şimdi bir ağaç bile kesildiğinde halka soruyorlar. O mahalleli kimse bir bütün olarak soruyorlar. Bu noktada da halkın iradesini bence esas almalıyız" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir