Euro
11.1358
-0.01%
Dolar
9.5854
0.01%
Altın
556.68
-0.05%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
602.236
0.26%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Soma duruşmasında Can Gürkan tahliye istedi

  Soma'da 3 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan facianın davasında Can Gürkan'ın tahliye talebi mahkemeyi karıştırdı.
  • 16.06.2015 - 10:57
  Soma duruşmasında Can Gürkan tahliye istedi

  Soma duruşmasında Can Gürkan tahliye istedi #1

  Dün ara verilen Soma davası bugün tekrar başladı. Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın avukatı Kadir Tekin, Gürkan'ın tahliyesini talep etti. Tekin, Gürkan'ın tutuklu halinin vicdanını sızlattığını belirtti. Bir madenci eşi bayıldı.

  MAHKEME KARIŞTI

  Tekin'in "Kamuoyu baskısından dolayı işin kolayına kaçarak müvekkilim tutuklu. Gerekçede neden tutuklu olduğu açık olarak belirtilmeliydi. Sadece yönetim kurulu başkanı diye tutukluluğunun devamı hukukçu olarak vicdanımı sızlatıyor." sözleri salonun karışmasına neden oldu. Madenci yakınlarından itirazlar yükseldi.

  5 SANIK AVUKATI DAVADAN ÇEKİLDİ

  Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada önemli bir gelişme yaşandı. İkisi tutuklu, 19 sanığı savunan beş avukat, müdafilikten istifa etti. Bunun üzerine sanıklar, avukat bulmak için süre talep etti.

  Soma duruşmasında Can Gürkan tahliye istedi #2

  18 AĞUSTOS'A ERTELENDİ

  Cumhuriyet savcısı da süre talebi ve tutukluluğun devamı yönünde mütalaa verdi. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, duruşmayı 18 Ağustos'a erteledi.

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ DEVAM ETTİ

  Bu arada çevresi bariyerlerle tamamen kapatılan, duruşma salonu olarak kullanılan kültür merkezinin içinde ve dışında da yine 800 polis, görev aldı. Faciada can veren madencilerin aileleri de, toplu olarak arama noktasından geçtikten sonra duruşma salonuna alındı. Önceki duruşmalara göre katılımın daha az olduğu gözlendi. Şehit madenci yakınları, yargılamanın hızlanmasını ve kısa sürede karar çıkmasını beklediklerini dile getirdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir