Petrol
87.56
-0.56%
Euro
17.9791
-0.23%
Dolar
18.5427
0.13%
Altın
982.61
-0.50%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
363.718
3.62%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Soma'da maden işçileri Ermenek'e yürüyor

  Maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Ankara'ya yürüme kararı alan maden işçileri, Ermenek'teki maden ocağında mahsur kalan işçilere destek olmak için yürüyüşlerini yarıda keserek Ermenek'e gitti.
  • 28.10.2014 - 21:43
  Soma'da maden işçileri Ermenek'e yürüyor

  soma-ermenek

  Cengiz Topel Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 400 maden işçisi, 11.00'de Ankara'ya doğru yürüyüşe geçti. Kırkağaç ilçesine gelen işçileri burada CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel karşıladı.

  İşçilerle görüşen Özel, eylemlerinde onlara destek olduğunu belirterek, "Meclisin kapalı olduğu bir haftada meclise gitmek için yola çıkıp bugün akşam soğukta yarın akşam başka bir yerde bu eylem başarısızlığa uğrarsa Somalı madenciler için ve Türkiye işçi sınıfı için bir sıkıntıya dönüşür" dedi.

  MADEN İŞÇİLERİ ANKARA'DAN ERMENEK'E YÖNELDİ

  Özel'in konuşmasında sonra işçilerin bir kısmı Soma'ya dönerken, yaklaşık 130 işçi yola devam etti. Kırkağaç'ın Bakır mevkisine ulaşan maden işçileri, burada Karaman'ın Ermenek ilçesinde bir maden ocağında su baskını sonucu işçilerin mahsur kaldığını öğrenince, oradaki işçilere ve ailelerine destek olmak için yürüyüşlerini yarıda keserek Ermenek'e yöneldi.

  Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Bülbül, Bakır mevkisinden 3 otobüsle Ermenek'e doğru yola çıktıklarını dile getirerek, "Oradaki işçilere ve ailelere destek olmak istiyoruz. Onların acılarını en iyi biz anlarız" diye konuştu.

  UŞAK'TA DURDURULDULAR

  35 Somalı maden işçisinin bulunduğu otobüsler, Uşak-İzmir karayolunun Uşak Üniversitesi kavşağındaki Günay dinlenme tesisleri önünde önlem alan çevik kuvvet ve trafik polisleri tarafından durduruldu. Polis işçilere, Karaman Valiliği’nce alınan ve 81 ile bildirilen Ankara ve Karaman istikametine hiçbir şekilde eylemcilerin geçişlerine izin verilmemesi yönündeki karar gereği yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini bildirdi. Çevik kuvvet kordonu altında bekleyişlerini sürdüren işçiler ise Karaman’a gitmekte kararlı olduklarını, kesinlikle geri dönmeyeceklerini söylediler. Geçişlerine izin verilmeyen işçiler otobüste dinlenmeye çekildi. Çevrede önlem alan polis ise bekleyişini sürdürüyor.


  Görüş Bildir