Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi

Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi

Suruç'tan Mürşitpınar Sınır Kapısı'na geçen ve IŞİD'in kısa bir süre önce terk ettiği Kobani üzerinden Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu Halep'in Karakozak köyüne doğru hareketlenen yaklaşık 40 zırhlı aracın bulunduğu Türk Zırhlı Birlikleri'ne Diyarbakır 2. Hava Taktik Jet Üssü'nden havalanan F-16 savaş uçakları da destek verdi.

ANKARA'DAN "ŞAH OPERASYONU" TALİMATI

Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde, türbenin güvenliğini sağlamak üzere yapılan "Şah Operasyonu" Ankara'dan gelen talimatla başladı. Başbakanlık Koordinasyonu'nda, Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından hazırlanan harekat planı uygulandı.

Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi

Ankara'nın, Şah Operasyonu'nun hazırlıklarına, artan IŞİD tehlikesine karşı 3 ay önce hız verdiği öğrenildi. Hazırlığı çok gizli yürütülen operasyonda zırhlı birliklerin yanı sıra Hava ve Kara Kuvvetleri komutanlıklarından seçilen özel birlikler yer aldı.

Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi Video

100 ARAÇLIK ÖZEL BİRLİK

Suriye'nin Halep iline bağlı Karakozak köyü sınırları içinde bulunan ve Türkiye'nin kendi sınırları dışındaki toprağı Süleyman Şah Türbesi sınıra 37 kilometre uzaklıkta. Buradaki Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda askeri birlik bulunuyor. Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda, Şanlıurfa'daki 20'nci Zırhlı Tugay 3'üncü Hudut Alayı 2'nci Tabur Komutanlığı'na bağlı askerler nöbet tutuyor.

Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi

"Şah Operasyonu" için cumartesi gecesi düğmeye basıldı. Şanlıurfa'da bulunan 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkan "Süleyman Şah Operasyon Birlikleri", Suruç İlçesi'ndeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan saat 21.00'de çıkış yaptı. Tank ve zırhlı personel taşıyıcılarının da arasında bulunduğu yaklaşık 100 araç ve Özel Birlikler, Halep'in Münbiç İlçesi'ne bağlı Karakozak Köyü yakınındaki 10 dönümlük bir arazide bulunan türbe ve karakola doğru ilerleyişe geçti.

OPERASYON İHA'LARLA TAKİP EDİLDİ

Türkiye sınırına 37 km mesafede bulunan türbeye giden yol boyunca sıcak satışma ihtimaline karşı eller tetikdeydi. Türkiye'den 24 saat izlenen türbeye hareket eden özel birlikler, yola çıktığı andan itibaren İnsansız Hava Araçları (İHA) ile takibe başlandı.

İHA'lardan elde edilen görüntüler Genelkurmay Başkanlığı Harekat Daire Başkanlığı'nda yetkililer tarafından saniye saniye izlendi.

Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi

F-16'LARA "VUR" EMRİ

Diyarbakır'dan kalkan F-16'lar operasyon süresince havada kaldı. Bomba yüklü savaş uçakları, sınır boyunca keşif uçuşu yaptı. Askere tehdit oluşturabilecek gruplara karşı vur emri verildi. Türkiye sınırında konuşlandırılan fırtına obüslerinin yönü, topçu kalkanı oluşturmak için bölgeye çevrildi.

Habertürk'ün kaynakları, Ankara'nın hedefinin, daha önce yeri iki kez değişen Türbe'deki karakolda görev yapan 40 asker ile türbede yatan Süleyman Şah ve iki askerin mezarlarını Türkiye'ye getirmek olarak açıkladı.

Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi

BAŞBAKAN OPERASYONU ANBEAN İZLEDİ

Kara Kuvvetleri Komutanı Hulisi Akar ve MİT Müstaşar Vekili İsmail Hakkı Musa, "Süleyman Şah Operasyonu Harekat Planı'nın son şekli ile ilgili bilgiyi, geçen Perşembe günü Başbakanlık'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verdi. Davutoğlu, kritik operasyon kararının tüm detaylarını Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'la paylaştı ve son değerlendirmeler yapıldı.

Tarihi operasyon sırasında Ankara'da nefesler tutuldu. Genelkurmay'da oluşturulan operasyon merkezinde Başkakan Davutoğlu dakika dakika gelişmeleri takip etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da gelişmelerden haberdar edildi.

KONVOY PYD VE IŞİD'İN ARASINDA GEÇTİ

Operasyon birlikleri, türbenin bulunduğu Karakozak Köprüsü yakınlarında IŞİD ve PYD arasındaki çatışmalar devam ederken bölgeye girdi.

40 TANK KATILDI

Şah Operasyonu'na aralarında zırhlı araçların da olduğu yaklaşık 100 araç katıldı. TSK'nın seçkin birliklerinin yer aldığı konvoydaki tank sayısının 40 olduğu belirtildi.

Süleyman Şah operasyonu Türk ordusu Suriye'ye girdi

ERDOĞAN "KIRMIZI ÇİZGİMİZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde "Kırmızı çizgimizdir. Süleyman Şah karakoluna yönelik tehdide anında karşılık vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dediği Süleyman Şah Türbesi, uzun süredir IŞİD tehdidi altındaydı.

Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay'a bağlı bir subay ve 10 erden oluşan 11 kişilik "Saygı Kıtası" tarafından korunan türbedeki güvenlik, IŞİD tehdidi nedeniyle artırıldı. Asker sayısı 36'ya çıkartıldı. Ardından türbe ve karakol, Özel Kuvvetler'e bağlı 40 kişilik bordo bereli tarafından korunmaya başladı.

Bu bölgeyi kalkan olarak kullanan IŞİD, çok sayıda militanı buraya yönlendirdi. Suriye'nin Kobani kentinden geçen ay çıkmak zorunda kalan IŞİD'in, bu yenilginin sebebi olarak Türkiye'yi görmesi, türbeye yönelik tehdidi daha da artırdı.

OPERASYON EFKAN ALA'YA MECLİS'TE SORULDU

Operasyonun gerçekleştiği sıralarda TBMM Genel Kurulu'nda devam eden İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde söz isteyen CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, "Basında yer alan haberlerde, bir kara birliğimizin sınırı geçerek Suriye'ye girdiği, hava kuvvetlerinin onu takip ettiği yer alıyor. Çelişkili bilgiler de var. Sayın Bakan ve bakanlar burada, konuyla ilgili bilgi verirlerse memnun oluruz. Hükümet tarafından açıklama yapılmadı, açıklama bekliyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, kara birliğinin sınırı geçerek Suriye'ye girdiğine ilişkin soruya, "Bu ulusal güvenlik meselesinde gerekli değerlendirmeler ve açıklamalar daha sonra yapılacaktır" dedi.