Süleyman Soylu: AİHM'in Demirtaş kararı boşlukta bir karardır
AA & Ensonhaber

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), cezaevinde bulunan eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde karar aldı.

Bu karar üzerine ise tepkiler peş peşe geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, karara ilişkin açıklama yaparak sert eleştirilerde bulundu.

"DEMİRTAŞ TERÖRİSTTİR"

'İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Bakan Soylu, "AİHM'in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur." ifadelerini kullandı.

Soylu, Demirtaş ile ilgili ise şunları söyledi:

"Kobani’den önce ve sonra kendisi kardeşleri ve siyaset arkadaşları ile birlikte Türkiye'nin ekonomik siyasi, milli birlik huzur güven refah kalkınma ortamına terörist saldırılar gerçekleştiren ve bunu bir gün olsun bile kınamayan, ‘PKK'yı kınayın, PKK'yı eleştirin’ denmesine rağmen bir tek kez PKK ile ilgili herhangi bir açıklamada bulanmayan, onlara destek veren, onların ideolojik altyapısını siyasi bir organla meşrulaştırmaya çalışan Selahattin Demirtaş teröristtir."

Süleyman Soylu: AİHM'in Demirtaş kararı boşlukta bir karardır ViDEO

"GERGERLİOĞLU DA FETÖ'CÜ BİR TERÖRİSTTİR"

'Karakol ve cezaevlerinde çıplak arama' iddiasını ortaya atan HDP Kocaeli Milletvekil Ömer Faruk Gergerlioğlu'na da tepki gösteren Soylu, şöyle devam etti:

"Ana muhalefet liderinin hala bu yalanların arkasında durduğuna şahit olduk. Türk Polis Teşkilatı’na bu iftirayı atan ispatlamazsa namussuzdur, şerefsizdir, alçaktır. Avrupa'dan peydahlandığı belli olan, Pensilvanya'dan peydahlandığı belli olan, Amerika'dan peydahlandığı belli olan çıplak arama iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Gergerlioğlu denilen fersude FETÖ’cü bir teröristtir bunu herkes biliyor. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, bununla ilgili defalarca suç duyurusunda bulunduk, gereği yerine getirilsin.”

Süleyman Soylu: AİHM'in Demirtaş kararı boşlukta bir karardır