Petrol
96.47
-0.19%
Euro
18.3054
0.04%
Dolar
17.954
0.02%
Altın
1.03
-0.10%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
430.144
2.78%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Süleyman Soylu: Thodex'in kurucusunun 31 milyon lirasına el konuldu

  Süleyman Soylu: Thodex'in kurucusunun 31 milyon lirasına el konuldu

  Thodex'in kurucu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer'in bankalardaki 31 milyon lirasına el konulduğu, İçişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu.
  • AA
  • 23.04.2021 - 17:18
  • Güncelleme : 23.04.2021 - 18:06

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Afetlere Hazırlık Değerlendirme Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

  Bakan Soylu, müşterilerinin hesaplarına erişemediği ve dolandırıcılık iddiasıyla soruşturma başlatılan kripto para borsası Thodex'le ilgili de değerlendirme yaptı.

  "HUKUKİ VE İHTİYATİ TEDBİRLER ALINDI"

  Soylu, “Şu anda maliyetinin ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte burada bir olayla karşı karşıyayız. Günler geçtikçe bunun etkilerinin ne olduğunu hep beraber göreceğiz. Tabii bu olay duyulur duyulmaz gerekli hukuki tedbirler ve ihtiyati tedbirler alındı.” dedi.

  Süleyman Soylu: Thodex'in kurucusunun 31 milyon lirasına el konuldu VİDEO

  "BANKADAKİ 31 MİLYON LİRASINA EL KONULDU"

  Arnavutluk'a giden Thodex'in kurucu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer'in hesaplarına el konulduğunu söyleyen Soylu, “Şahsın bankalardaki 31 milyon lirasına el konuldu. Zannediyorum 290 bin dolar civarında bir beyanda bulunmuş Arnavutluk'a girerken. Onu da biliyoruz, onu da oradan teyit ettik.” diye konuştu.

  Süleyman Soylu: Thodex in kurucusunun 31 milyon lirasına el konuldu #1

  BAKAN SOYLU, TAKİP SÜRECİNİ AKTARDI

  Soylu, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

  "Oradaki Emniyet Genel Müdürümüz de bize çok uzak değildir. Eğitimini Türkiye'de bizim Polis Akademisinde aldığımız, sürekli ilişki içerisinde bulunduğumuz, benim de çok yakinen şahsen tanıdığım Emniyet Genel Müdürümüzün de yakinen ve şahsen tanıdığımız bir arkadaşımızdır.

  Ardından hemen Sayın İçişleri Bakanı ile görüştüm ki seçim bölgesindeydi. Seçim bölgesinde uzun uzadıya bir konuşma yaptık bu konuyla ilgili. Bu esnada da ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili o da görüşmelerimiz içerisindeydi. Adalet Bakanlığına uluslararası yakalama kararını gönderdi. Biz de bu arada sistemimizi hazır tuttuk. Hemen gece yarısı bu kararı aldık. Bu kararı almadan önce görüşmelerimizi gerçekleştirdik tedbir almak için.

  Hemen gece yarısı Interpol'e bildirdik ve sabah saat 10.00 itibarıyla işlemler kırmızı bülten açısından tamamlanmış oldu. Burada özellikle şunu söylemem gerekir: Şahsın Türkiye'deki bankalardaki 31 milyon lirasına el konuldu, parasının bulunduğu üç ayrı hesapta. Bu açıdan yine orayla ilgili söylemem gerekir, oraya girerken de bu kadar var mı yok mu bunu tespit edemeyiz ama zannediyorum 290 bin dolar civarında bir beyanda bulunmuş Arnavutluk'a girerken. Onu da oradan teyit ettik."

  Süleyman Soylu: Thodex in kurucusunun 31 milyon lirasına el konuldu #2

  62 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Interpol kararının Arnavutluk'taki güvenlik güçlerinin eline ulaştığını vurgulayan Soylu, "Zannediyorum ki bu konuda inşallah yakalaması gerçekleştirilip Türkiye'ye getirilir inancındayız." ifadelerini kullandı.

  İçişleri Bakanı Soylu, savcılığın talimatı uyarınca soruşturma kapsamında 78 kişinin tespit edildiğini, savcılık talimatıyla gözaltı kararı çıkarıldığını ve şu ana kadar 62 kişinin yakalandığını kaydetti.

  Soylu, koronavirüs nedeniyle izlem altında olan 2 kişiyle ilgili işlemlerin daha sonra yapılacağını, firari 13 şahsın yakalanması çalışmalarının ise devam ettiğini sözlerine ekledi.

  Süleyman Soylu: Thodex in kurucusunun 31 milyon lirasına el konuldu #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir