Euro
10.0233
-0.13%
Dolar
8.442
0.05%
Altın
491.89
-0.07%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.000
-0.29%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Suriyelilerin çadırlardaki zorlu yaşamı

  İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 140 Suriyeli, Kırıkhan ilçesinde hayırseverler tarafından kurulan çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor
  • Haber Merkezi
  • 20.05.2015 - 15:07
  Suriyelilerin çadırlardaki zorlu yaşamı

  Yaklaşık iki hafta önce rejim güçlerinin Halep kentine yaptığı hava saldırıları sonrası Türkiye'ye kaçan 40'ı çocuk 140 Suriyeli, Kırıkhan ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi'ne geldi.

  Burada, Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD) tarafından yardım eli uzatılan Suriyeliler, kurulan 17 çadır ile eskiden hayvan barınağı olarak kullanılan odalarda kalıyor.

  Suriyelilerin çadırlardaki zorlu yaşamı GALERİ

  Suriyelilerin çadırlardaki zorlu yaşamı #1

  GÜNLÜK 15 LİRA

  Yetişkinler tarlalarda günlük 15 lira yevmiye ile çalışarak evlerine ekmek götürmeye çalışırken, çocuklar da başak tarlalarında oynayarak zaman geçiyor.

  Akşam üzeri tarladan dönen kadınlar, kayaların arasına kurdukları ocaklarda ateş yakıp yemek hazırlıyor. Çamaşırlar ise bir sonraki gün tekrar giyilmek üzere yıkanıp kuruması için çadırdan çadıra çekilen iplere ya da kayaların üzerine seriliyor. Suriyeliler burada, doğup büyüdükleri topraklardan uzakta, yeni hayatlarına alışmaya çalışıyor.

  Suriyelilerin çadırlardaki zorlu yaşamı #2

  3 ÇOCUĞUYLA SIĞINDI

  Eşi ve 3 çocuğuyla Türkiye'ye gelen Suriyeli Muhammed Nur (45), Anadolu Ajansı muhabirine, Esad rejiminin ağır saldırılarına maruz kaldıklarını, yakınlarını kaybetmeleri üzerine Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

  Suriye'de bağlarını, bahçelerini, hayvanlarını ve evlerini bırakıp geldiklerini  anlatan Nur, 15 kişi bir çadırda kaldıklarını, yaşam şartlarının sağlıksız olduğunu ve çocukların ellerinde, yüzlerinde yaralar oluşmaya başladığını belirtti.

  Suriyelilerin çadırlardaki zorlu yaşamı #3

  "20 GÜN ÖNCE GELDİK"

  Suriye'nin bir an önce normale dönmesi temennisinde bulunan Nur, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Buraya 20 gün önce geldik. Sağlık sorunlarım olduğu için tarlaya gidip çalışamıyorum. Çocuklarım çalışıyor. Orada atılan bombalar yüzünden ağabeyimi, yeğenimi ve komşularımı kaybettim. Bakkaldan borç alıp bir şekilde karnımızı doyurmaya çalışıyoruz. Yattığımız yerde sünger filan yok. Toprağın üzerine serili bir kilimin üzerinde yatıyoruz. Allah razı olsun Türk milletinden bize burada kucak açtı."

  Suriyelilerin çadırlardaki zorlu yaşamı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir