Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldı
AA

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancı uyrukluların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik açıklamaları sırasındaki ifadeleri tepki çekmişti.

"YARDIMI KESİYORSUN GİTMİYORLAR"

Düzenlediği basın toplantısında Özcan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var.

SUYA VERGİYE 10 KAT ZAM YAPACAĞIZ

Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız.

“GÖNDERELİM GİTSİN”

Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin.

“KİMSEDEN BİR ŞEY SAKLAMIYORUM”

Bütün yabancı uyruklu kişilere bu zammı yapacağız. Gitsinler dava açsınlar. Ben hukukçuyum. Aldığım kararın gerekçesini de sebebini de söylüyorum. Kimseden bir şey saklamıyorum.

Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldı

"BANA FAŞİST DİYECEKLER HİÇ UMURUMDA DEĞİL"

Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra müfettişler gelecek. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra birileri hakkımda suç duyurusunda bulunacak. Gene çıkıp birileri insan haklarından bahsedecek, bana 'faşist' diyecek. Hiç umurumda değil."

"BİRER TANE GÖÇMENİ ALIP BAKSANIZA"

Başkan Özcan, zam kararının ardından katıldığı bir canlı yayında ise kendisini eleştirenlere tepki göstermiş, göçmenlerle ilgili söylemlerine yenilerini eklemişti.

CHP'li başkan, “Birer tane göçmeni evinize alıp baksanıza. Bayramlarda ne güzel gidiyorlar memleketlerine. Nereye gidiyorsunuz diye soran yok. Türkiye onların yazlığı mı? Ekmek elden su gölden.” demişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bugün sabah saatlerinde ise Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özcan hakkında, "görevi kötüye kullanma" ile "nefret ve ayrımcılık" suçlarından soruşturma başlattı.

Özcan'ın ifadeleri ile ilgili suç duyurularına ilişkin dilekçelerin işleme konulduğu belirtildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)