Petrol
94.68
1.40%
Euro
18.246
-0.64%
Dolar
18.58
-0.25%
Altın
1.024
-0.09%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.640
-0.85%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  TBMM'de Filistin Alt Komisyonu kuruldu

  İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda önerge ile kurulan komisyon, İsrail'in insanlık dışı saldırılarını inceleyecek.
  • DHA
  • 20.05.2021 - 12:25
  • Güncelleme : 20.05.2021 - 14:10
  TBMM'de Filistin Alt Komisyonu kuruldu

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), İsrail'in Filistin'deki katliamlarına karşı harekete geçti.

  İsrail'in Filistinlilere yönelik ayrımcılık politikalarını görüşmek için toplanan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na önerge sunuldu.

  ALT KOMİSYON KURULUYOR

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu başkanlığında toplandı.

  Öneri, AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’nin oyları ile kabul edildi. Bu kapsamda, alt komisyon üyeleri 3 gün içerisinde belli olacak.

  TBMM, SALDIRILARI ARAŞTIRACAK

  Yapılacak faaliyetlere ilişkin bir takvim ve yol haritası belirlenecek. İsrail'in saldırıları bütün yönleriyle alt komisyonda masaya yatırılacak. 3 aylık çalışmaların ardından rapor haline getirilecek çalışma uluslararası toplantılarda muhataplara iletilecek.

  TBMM de Filistin Alt Komisyonu kuruldu #1

  "YÜZLERCE FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU"

  Komisyonda oy birliği ile kabul edilen önergenin gerekçesinde, şu ifadelere yer verildi:

  "Doğu Kudüs'ün Filistinlilerin yaşadığı üç mahallesinden biri olan Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki 13 ev, mahkeme kararıyla boşaltılarak Yahudi yerleşimcilere teslim edilmek istendi. Aileler evlerini boşaltmamak için direndi. Filistinliler Mescid-i Aksa’yı boşaltmayarak sürekli koruma nöbeti tutmaya başladı. Filistinlilerin sivil direnişi sürekli artan polis şiddeti ve fanatik Yahudilerin saldırılarıyla karşılaştı. Bu saldırılarda şimdiye kadar içinde çok sayıda çocuğun da bulunduğu 200 dolayında Filistinli şehit oldu, binlercesi yaralandı. İsrail, Gazze’de sivil yerleşim yerlerini askeri hedef olarak gördü. İki uluslararası basın kuruluşunun bulunduğu çok katlı bir binayı yok ederek, basın hürriyetini ve haber verme özgürlüğünü de yok saydığını gösterdi.

  "SAVAŞ VE İNSANLIK SUÇLARI RAPORLAŞTIRILMALI"

  İnsan Hakları İnceleme Komisyonu da bu çerçevede, İsrail'in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs, Batı Şeria ve abluka altındaki Gazze’de yaşayanlar ile bir bütün halinde Filistinlilere uyguladığı ayrımcılık politikalarını, insan hakları ihlalleri ile saldırı suçu, savaş suçları ve insanlığa karşı suçları içeren uluslararası insancıl hukuk ihlallerini inceleyerek raporlaştırmalı, yaptığı ihlallerin karşılıksız kalmayacağı olgusuna dikkat çekmeli, Filistinlilere dönük hak duyarlılığını kayda geçirilmeli, Doğu Kudüs’ün çok dinli kimliğinin korunması konusundaki hassasiyetini bir kez daha teyit etmelidir."

  TBMM de Filistin Alt Komisyonu kuruldu #2

  İSRAİL TERÖRÜ YÜZLERCE CAN ALDI

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 65'i çocuk, 39'u kadın olmak üzere 230 Filistinli yaşamını yitirdi. Yaralı sayısı 1710 olarak kaydedildi.

  İsrail saldırılarında yaşamını yitirenler arasında 17 yaşlı bulunuyor.

  TBMM de Filistin Alt Komisyonu kuruldu #3


  Görüş Bildir