İHA

Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından, Ordu’da yeni sezon alımına bugün başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından hazırlıklarını tamamlayan TMO, Gülyalı ilçesinde depo kiraladı.

Sistem üzerinden randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını TMO alım noktasına götürdü.

TMO görevlileri de ilk olarak fındık çuvallarından numune aldı, ardından yapılan incelemede, nem oranı kurtaran ve şartlara uygun olarak getirilen fındıklar depolara konuldu.

Giresun fındığının kilogramı 84 liradan ilgi gördü

TMO, önceden randevu alan üreticilerden Giresun kalite fındığın kilogramını 84, levant kaliteyi 82,5 ve sivri kaliteyi 80 liradan alırken ilginin yoğun olduğu görüldü.

TMO’nun Ordu’daki deposunda 55 randıman gelen ilk fındık ise 90 liradan alındı.

Ordu Valisi Muammer Erol, TMO’nun Ordu’da 3 noktada alım yaptığını söyledi.

Alımlardaki fiyatlardan vatandaşların memnun olduğunu ifade eden Vali Erol, “İnşallah bizde arkadaşlarımızın bir yıllık elinin emeği, gözünün nuru meşakkat ile ürettikleri ürünleri fındıkların paralarını inşallah hayırlı işlere harcasınlar, bereketli olsun.” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatlarının bugün itibarıyla hayata geçtiğini söyledi.

"Serbest piyasanın TMO’nun üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz"

Soydan, serbest piyasanın şu anda TMO’nun altında seyrettiğini ancak ilerleyen günlerde fiyatların artacağını belirterek, “Serbest piyasanın TMO’nun üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Üreticilerimiz bu sene fındığına çok iyi baktılar. Verimi arttırmak için de ellerinden geleni yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

TMO’ya ilk fındığını teslim eden Zeki Sezer isimli üretici, “Her yıl fındığımı TMO’ya teslim ediyorum. Bu yıl 55 randıman geldi ve fiyatı 90 liraya tekabül ediyor. Buna sebep olanlara başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere teşekkür ediyorum, memnunuz.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)