Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
472.131
-2.02%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başarılı subaylarından Hava Savunma Üsteğmen Özlem Aydemir, adeta Genelkurmay'ın gözbebeği.
  • 08.03.2016 - 12:33
  TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen

  Türkiye'nin birçok bölgesinde, Türk Ordusu'nda artık en az erkek silah arkadaşları kadar başarılı kadın subay ve astsubaylar görev yapıyor. Dünyada da Türk kadınlarını başarıyla temsil edenlerden kadın subay ve astsubaylar, toplumun genel algısındaki, geri hizmet denilen masa başı görevler yerine, kritik noktalarda kendilerini gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gözbebeği kadın subaylarından biri de Hava Savunma Üsteğmen Özlem Aydemir. Amasya'da dünyaya gelen Aydemir, 2003 yılında başladığı Kara Harp Okulu'ndan 2007 yılında Hava Savunma Sınıfı Subayı olarak mezun oldu.

  TSK nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen #1

  TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen İZLE

  BATARYA KOMUTANLIĞI YAPIYOR

  Farklı kentlerdeki birliklerde görev yaptıktan sonra 2 yıl önce Ege Ordusu Komutanlığı'na bağlı 57'inci Topçu Tugay Komutanlığı'nda göreve başlayan muharip sınıf kadın subay Aydemir, bir yıldır da 1. Oerlikon Batarya Komutanlığı görevini yürütüyor. Evinde ailesine yemek yapan elleri, düşman hava unsurlarına karşı da her an tetikte olan Üsteğmen Aydemir, evli ve 1 çocuk annesi.

  TSK nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen #2

  EŞİYLE AYNI BİRLİKTE

  Üsteğmen Aydemir aynı zamanda devresi olan eşi Hava Savunma Üsteğmen Fatih Mustafa Aydemir'le de aynı birlikte görev yapıyor. Eşiyle aynı birlikte görev yapmanın birçok avantajı olduğunu belirten Üsteğmen Özlem Aydemir, "Eşimle aynı birlikte görev yapmak gurur verici. Bunun birçok avantajını yaşıyoruz, ufak tefek problemleri sorun haline getirmiyoruz. Askerlik bir yaşam tarzı, evde ve işte bu disiplinimizi devam ettiriyoruz. Eşimle devre olmamızın da bizim için avantajları var. Evde, eşim de bana yardımı oluyor." dedi.

  TSK nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen #3

  MEHMETÇİĞİ EVLADINDAN AYIRMIYOR

  Vatani görevlerini yapan Mehmetçiği, silah arkadaşlarıyla kendi evlatlarından ayırmadıklarını anlatan Üsteğmen Aydemir, "Kendi çocuklarımızın nasıl ki başlarına bir şey gelmesini istemiyorsak, Mehmetçiklerimize de aynı şekilde davranıyoruz. Hatta onlara kendi çocuklarımızdan çok daha fazla özen gösteriyoruz" diye konuştu. Bir kadın olarak görevini yaparken zaman zaman zorluklarla karşılaştığını dile getiren Üsteğmen Aydemir, gönül verdiği Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, bu zorlukların rahatlıkla üstesinden geldiğini söyledi. Atış, eğitim ve spor gibi bütün alanlarda birçok güzel anısının bulunduğunu anlatan Üsteğmen Aydemir, "Konya'da görev yaptığım sırada, temsili askerlik törenine katıldım. Orada bir gün askerlik yaparak askerlik yemini eden askerlerimize şahit oldum. Bu sırada büyük ilgi gördüm. O askerlerimizden biri yanıma gelip beni alkışladı ve bana selam verdi, o anı unutamam." diye konuştu.

  TSK nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen #4

  BÜYÜK SORUMLULUK GEREKTİREN BİR İŞ

  Geri hizmet olarak kabul edilen masa başı işlerin yerine kadınların muharip sınıfta da başarılı olabileceğini göstermek istediğini dile getiren Üsteğmen Aydemir, "Hava savunma topu atışları büyük bir disiplin ve sorumluluk gerektiriyor. Bu sorumluluğun bilinciyle o topu en iyi benim bilmem ve bunu astlarıma en iyi şekilde öğretmem gerekiyor. Büyük bir heyecan içinde hava savunma topu atışlarını gerçekleştiriyoruz. Atışlarda duyulan o patlama sesi ve barut kokusu heyecan verici" dedi.

  TSK nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen #5

  KADINLARA ÇOK YAKIŞIYOR

  Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev almak isteyen gençlere önerilerde de bulunan Üsteğmen Aydemir, "Askerlik, toplumumuzda kabul görmüş, en köklü, en şerefli ve en haysiyetli mesleklerden birisi, benim çıkış noktam da bu oldu. Tarihi zaferlerle dolu şanlı Türk Ordusu'nun bir mensubu olarak, bu mesleği seçmek isteyen genç arkadaşlarımıza şunu önerebilirim; Askerlik bir gönül mesleği, özellikle genç kızlarımız Türk Silahlı Kuvvetleri saflarında yer almayı düşünüyorlarsa gerçekten bu mesleği gönülden istemeliler. Bazen genç arkadaşlarımız, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmayı istediklerini söylüyorlar ve ben de onlara hangi aşamalardan geçeceklerini anlatıyorum. Bence askerlik kadınlara çok yakışıyor ve ayrıca bir gurur kaynağı" diye konuştu. Eşiyle gurur duyduğunu söyleyen Üsteğmen Fatih Mustafa Aydemir, "Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmak benim için gurur kaynağı, eşimle aynı birlikte olmak gururumu ikiye katlıyor." dedi.

  TSK nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen #6

  YOĞUN PROGRAM

  İyi bir anne olmanın yanı sıra başarılı bir subay da olan Aydemir'in birliğindeki bir günü yoğun çalışmalarla geçiyor. Sabah içtimasında komutanı olduğu bataryadaki astlarından tekmil alan Üsteğmen Aydemir, daha sonra spor alanına geçiyor. Burada, bataryasıyla yoğun spor faaliyetlerinde bulunan Üsteğmen Özlem Aydemir, teorik eğitimlerin ardından uygulamalı olarak Oerlikon topu atış eğitimlerine katılıyor. Bataryasındaki Mehmetçik ve astlarını en iyi şekilde komuta eden Üsteğmen Aydemir, gün içinde program kapsamında eğitimlerini sürdürüyor.

  TSK nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir