Dolar
7.3238
-0.1336%
Euro
8.6628
0.243%
Altın
1955.85
2.0777%
Borsa
1100.26
-1.2493%
G. Altın
462.581
2.3289%
Bitcoin
84399.08
-0.2022%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  TSK'ya yeni koruyucu kıyafet

  Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehdide karşı yeni koruyucu kıyafetler kullanılacak.
  • 23.01.2013 - 02:11
  TSK'ya yeni koruyucu kıyafet

  TSK ya yeni koruyucu kıyafet #1

  TSK için üretilen kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) koruyucu kıyafetlerin ilk partisi, ay sonunda teslim edilecek. Pilot üretimi ve test aşaması tamamlanan elbiselerin, bu ayın sonunda düzenlenecek törenle TSK'ya teslim edilmesi planlanıyor.

  KIYAFETLER HOLLANDA'DA TEST EDİLDİ

  Savunma yetkilileri, KBRN elbiselerinde kullanılan aktif karbonun üretiminin kolay olmadığını belirterek, TSK'ya teslim edilecek koruyucu elbiselerin, yoğun testlerden geçtikten sonra dikildiğini ve hazır hale getirildiğini kaydettiler. Koruyucu elbiselerin Hollanda'da uluslararası bağımsız bir merkezde test edildiğini anlatan yetkililer, şu bilgileri verdi:

  ''Elbiseler, Hollanda'da ilk testi geçtikten sonra Türkiye'ye getirildi ve burada da bir birliğe verildi. Birlikteki askerler, bu elbiseleri giydi ve eğitimlerini icra ettiler. Sonra bu elbiseler yeniden Hollanda'ya gitti yine test edildi. Şu anda seri üretim başladı. Ocak sonunda TSK'ya ilk parti teslimatımız olacak.''

  NÜKLEER, BİYOLOJİK VE KİMYASAL TEHDİDE KARŞI KORUYACAK

  Yetkililer, nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) tehdit karşısında kullanılacak bu elbiselerin, belirli bir raf ömürleri olduğunu ifade ederek, bu nedenle TSK'ya yılda 10 bin adetlik partiler şeklinde teslim edileceğini bildirdiler.

  Öte yandan, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında görüşmelerin de sürdürüldüğünü dile getiren yetkililer, projede yerli katkı oranının artırılması yönünde karar alındığını kaydettiler.

  Yetkililer, söz konusu projenin Mart ayında gerçekleştirilecek Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde yeniden ele alınacağını belirttiler.

  SAVUNMADA EN ÇOK İHRACAT ABD'YE

  Sektörün 2012 yılındaki ihracat rakamları da yüzleri güldürdü.

  Türk savunma ve havacılık şirketlerinin ihracatı, yüzde 43 artarak 1 milyar 262 milyon dolar oldu.

  Geçen yıl yapılan ihracatta en büyük payı uçak ve helikopter parçaları, turbo jetler ile tank ve zırhlı savaş araçları aldı.

  Türk savunma sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke 492 milyon dolarla yine Amerika Birleşik Devletleri oldu .

  ABD'yi, 101 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri, 99 milyon dolarla da Suudi Arabistan izledi.

  Türkiye'nin savunma ürünleri ihracatında en büyük artış ise Irak'ta yaşandı.

  Görüş Bildir