Türk gazeteciler Yunanistan'da hedef gösterildi

Yunanistan'da bulunan bir internet sitesi, Meis Adası'nda görev yapan Anadolu Ajansı (AA) çalışanlarını, bilgilerini ifşa ederek hedef gösterdi.

Yapılan bu hareket üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Altun, "Meis’te görev yapan AA çalışanlarını faşist bir internet sitesi eliyle hedef gösteren Yunan makamlarını kınıyoruz.

Basın özgürlüğü dersi vermeye kalktıkları Türkiye’de Yunan gazeteciler istediği gibi çalışırken; bir AB üyesinin mafya devleti gibi davranabilmesi düşündürücüdür.

"GAZETECİ ARKADAŞLARIMIZIN SAÇININ TELİNE ZARAR GELİRSE BUNUN BEDELİNİ ÖDERSİNİZ"

Buradan Yunan makamlarına sesleniyorum: O gazeteci arkadaşlarımızın saçının teline zarar gelirse bunun bedelini ödersiniz.

En zor koşullarda gazetecilik görevini ifa eden Anadolu Ajansı’nı tehdit ederek, hedef göstererek, bilgilerini ifşa ederek susturmak kimsenin harcı değildir." dedi.

Türk gazeteciler Yunanistan'da hedef gösterildi

YUNANİSTAN'IN YAPTIĞI SAYGISIZLIK

AA Atina Temsilcisi Tevfik Durul ve fotomuhabiri Ayhan Mehmet, dün Yunanistan’ın başkentinden uçakla Rodos Adası’na, oradan da gemiyle Meis Adası’na ulaştı.

AA ekibinin haber çalışmaları için akşam saatlerinde Meis Adası’na ayak basmasından birkaç saat sonra Yunanistan merkezli Türkiye karşıtı ırkçı Turkikanea.gr internet sitesi, provokatif bir metin yayınladı.

Metinde, “Neden Türk vatandaşı MİT ajanlarının Meis’e gitmelerine izin veriyoruz? Neden adaya ayak basmalarına izin verdik. Bu MİT ajanlarının ne yapmak istediklerini bilmiyor muyuz? Umarız yetkililer gerekeni yaparlar!” şeklinde kışkırtıcı ifadeler kullanıldı.

Sitede, AA Temsilcisi Durul’un, yalnızca Yunan makamlarının elinde bulunması gereken pasaport kimlik sayfası fotoğrafının yayınlanması dikkati çekti.

Irkçı sitenin, Durul’un Atina-Meis seyahati boyunca herhangi bir yerde paylaşmadığı pasaport kimlik sayfasını nasıl temin ettiği konusunda Yunan makamlarından açıklama bekleniyor.

Irkçı yayın organının paylaşımında AA fotomuhabiri Ayhan Mehmet de doğum yeri bilgileri paylaşılarak kışkırtmaya alet edildi.

Türk gazeteciler Yunanistan'da hedef gösterildi