Dolar
7.2981
1.2977%
Euro
8.6109
1.5113%
Altın
1942.61
1.5993%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
454.766
2.7049%
Bitcoin
84520.1
3.7623%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Türk ve yabancı akademisyenlerden Ayasofya için mektup

  Türk ve yabancı akademisyenlerden Ayasofya için mektup

  Önceliğin cami tartışması olmaması gerektiğini savunan akademisyenler, Ayasofya'nın siyasete alet edilemeyecek kadar güzel bir anıt olduğunu söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 02.07.2020 - 12:35
  • Güncelleme : 02.07.2020 - 12:35
  Türk ve yabancı akademisyenlerden Ayasofya için mektup

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya ile ilgili yeni düzenleme için araştırma talimatı verdi.

  Ayasofya'nın yeniden cami statüsü kazanmasına ilişkin Danıştay'da görülen duruşma sona erdi. Buna göre, Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılıp açılmayacağıyla ilgili karar 15 gün içinde duyurulacak.

  AKADEMİSYENLER, AÇIK MEKTUP YAZDI

  Türk ve yabancı akademisyenler, Ayasofya’nın statüsüne ilişkin açık mektup yazdı. Mektupta, "Bizans ve Osmanlı tarihi, kültürü ve sanatları üzerine araştırma yapan bilim insanları olarak bizim bu metni kaleme almaktaki amacımız henüz alınmamış bir karara itiraz etmek değil, ortak kaygılarımızı hâlihazırda sahip olduğumuz bilgilere dayanarak açıklığa kavuşturmak." denildi.

  Türk ve yabancı akademisyenlerden Ayasofya için mektup #1

  "ENDİŞELİYİZ" AÇIKLAMASI

  "Kanaatimizce temel mesele 'Ayasofya müze mi yoksa camii mi olsun?' değil." diyen akademisyenler, önceliğin Ayasofya'nın en iyi şekilde nasıl korunabileceğine verilmesi gerektiğini savundu. Mektupta şu ifadelere yer verildi:

  "Endişemiz, yapının işlevine dair süregelen tartışmaların önümüzde duran elzem sorunlara cevap verebilecek ölçekte bir idari strateji geliştirmeye engel olması. Özellikle yapının tarihi dokusunun korunması, Bizans ve Osmanlı eserlerinin görünürlüğünün devamı, kitle turizminin sağlıklı bir şekilde idamesi ve deprem tehlikesine karşı gerekli tedbirlerin alınması gibi meseleler bizim için öncelik taşıyor."

  Türk ve yabancı akademisyenlerden Ayasofya için mektup #2

  "AYASOFYA, YEREL VE BÖLGESEL SİYASETE ALET EDİLMESİN"

  Ayasofya'nın halihazırda hem müze hem de camii olarak faaliyet gösterdiği belirtilen mektupta, söz konusu yapının ibadethane rolünün genişletilmesinin şu ana dek Ayasofya’ya herhangi bir zarar vermediği, içinde yer alan sanat eserlerinin yeniden gizlenmesine sebep olmadığı kaydedilerek, şu ifadeler kullanıldı:

  "Endişemiz, süregelen ve halihazırda sadece ‘söylem münakaşası’ şeklinde seyreden tartışmaların Ayasofya’nın tarihi ve arkeolojik bulgularının zarar görmesi ve sanat eserlerinin gizlenmesi ile sonuçlanacak benzer şekilde özensiz ve yanlış müdahalelere maruz kalması.

  Ayasofya yerel ve bölgesel siyasete alet edilemeyecek kadar güzel bir anıt ve önemli bir tarihi belge. Birbiri ardına gelen Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimleri bu anıtı zamanın yıkıcı etkilerinden korumuş ve değerini sadece kendileri için değil, bizler de dahil olmak üzere bütün gelecek nesiller için muhafaza etmeyi başarmıştır. Mevcut Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu korumacı ve sorumluk sahibi idare geleneğini sürdürmesi bizim, Bizans ve Osmanlı tarihi, kültürü ve sanatları üzerine çalışan bilim insanları için hayati öneme sahip."

  Türk ve yabancı akademisyenlerden Ayasofya için mektup #3

  MEKTUBA İMZA VEREN BAZI AKADEMİSYENLER

  Panagiotis A. Agapitos, Max-Planck Enstitüsü, Frankfurt

  Engin Akyürek, Koç Üniversitesi

  Benjamin Anderson, Cornell Üniversitesi

  Tülay Artan, Sabancı Üniversitesi

  Charles Barber, Princeton Üniversitesi

  Averil Cameron, Oxford Üniversitesi

  Ayşe Henry, Bilkent Üniversitesi

  Gül Kale, Carleton Üniversitesi

  Ayşin Yoltar, Brooklyn Müzesi

  Nükhet Varlık, Rutgers Üniversitesi

  Baki Tezcan, Kaliforniya Üniversitesi

  Tuğba Tanyeri-Erdemir, Pittsburgh Üniversitesi

  A. Tunç Şen, Columbia Üniversitesi

  B. Harun Küçük, Pennsylvania Üniversitesi

  Yavuz Köse, Viyana Üniversitesi

  Kader Konuk, Duisburg-Essen Üniversitesi

  Ceyda Karamürsel, Londra Üniversitesi SOAS

  Sinem Casale, Minnesota Üniversitesi

  Suna Çağaptay, Cambridge Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi

  Görüş Bildir