Euro
10.2705
0%
Dolar
8.4543
-0.56%
Altın
500.71
0.28%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
425.278
0.14%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi arması belirlenecek

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi armasının belirlenmesini içeren yasa teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.
  • 14.01.2015 - 17:10
  Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi arması belirlenecek

  tcdd

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi armasının belirlenmesini içeren yasa teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

  Komisyon'un, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu başkanlığında gerçekleştirilen toplantısında, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Armağan Uslu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinin görüşmeleri yapıldı.

  TBMM'DE KOMİSYON KURULACAK

  Komisyonda kabul edilen teklife göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi armasının belirlenmesi amacıyla TBMM'de komisyon kurulacak. Komisyon, Meclis Başkanı, yokluğunda ise her siyasi parti grubunun sırasıyla başkanlığında, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin kanunun yayımını takip eden 15 gün içinde TBMM Başkanlığı'na bildireceği üçer adaydan oluşacak. Komisyon üyelerinin seçimi, siyasi parti grupları tarafından önerilen adayların Genel Kurul'da işaret oyu ile onaylanması ile gerçekleşecek.

  KOMİSYON GÖREV SÜRESİ 3 AY

  Komisyonun görev süresi 3 ay olacak. Bu sürenin ilk 2 ayı resmi armanın belirlenmesi amacıyla yapılacak ön hazırlık çalışmalarına ayrılacak. Son bir aylık sürede komisyonca belirlenecek yeterli sayıda uzmandan oluşan çalışma grubu tarafından armanın tasarımı tamamlanacak.

  TASARIMA AYRILAN SÜRE UZATILABİLECEK

  Gerektiğinde armanın tasarımına ayrılan çalışma süresi, iki ayı geçmemek üzere uzatılabilecek. Komisyon gerektiğinde uzmanlık alanları itibarıyla alt komisyonlar kurarak çalışabilecek. Komisyon, göreviyle ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerden bilgi isteyebilecek, belge alabilecek. Komisyon, üye tamsayısının salt çoğunluğu ile karar alabilecek.

  RESMİ ARMA BELİRLENECEK

  Komisyonca özel ihtisas gerektiren konularda mütalaa ve hizmet satın alma işleri Başkanlık Divanı'nca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilecek. Arma tasarımının Komisyonca kabul edilmesi halinde resmi arma önerisi bir rapora bağlanacak. Daha sonra resmi arma önerisi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek ve kabul edilmesi halinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi arması belirlenmiş olacak.

  203 DEVLETTEN 201'İNİN RESMİ ARMASI VAR

  Teklifin gerekçesinde, devlet armalarının her ülke için, o ülkenin bayrağından sonra sahip olduğu en temel sembollerinden ve ülkelerin saygınlığına katkı sağlayan unsurlar arasında yer aldığı belirtildi. Uluslararası sistemde yer alan 203 devletten, Türkiye Cumhuriyeti ve Dominik Cumhuriyeti dışındaki geri kalan 201 devletle ilgili yasal düzenlemelerle belirlenmiş ulusal bayraklarının yanı sıra ulusal armalar mevcut olduğuna işaret edildi.

  ARMA DEVLETİN KURUMSAL KİŞİLİĞİNE KATKI SAĞLAYACAK

  Osmanlı İmparatorluğu'nca kullanılan Osmanlı armasının saltanatın ilgası ve cumhuriyetin ilanı ile kaldırıldığı, 1927 yılında "Türkiye Arması" tesisi yönünde çalışmalar yapıldığı, ancak sebebi açıklanmaksızın resmileştirilmediği kaydedildi. Gerekçede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin armasının belirlenmesinin, devletin kurumsal kişiliğine katkı sağlayacağı vurgulandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir