Türksat 5A, bugünden itibaren hizmete başlayacak
AA

Türkiye'nin mega projeleri tek tek hayata geçirilmeye devam ediyor.

Kanal İstanbul'da ilk temel atıldıktan sonra, 8 Ocak'ta başarılı bir şekilde ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusu da 3 Mayıs'ta, hizmet vereceği 31 derece doğu yörüngesine ulaşmıştı.

Uydu bugünden itibaren hizmet vermeye başlayacak.

Türksat 5A, yarından itibaren hizmete başlayacak VİDEO

ERDOĞAN DA TÖRENE KATILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  Türksat 5A haberleşme uydusunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla yarın Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiği bu dönemde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını söyledi.

Türksat 5A, bugünden itibaren hizmete başlayacak

"TÜRKİYE ULUSLARARASI OYUNCU OLMA YOLUNDA İLERLİYOR"

Türkiye'nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek, zamanın gereği olan yenilikleri vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunduklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetleriyle bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerine dikkati çekerek, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli ve hayati olduğunu anlattı.

TEST ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Ocak ayı başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs'ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A'nın test çalışmaları başarıyla tamamlandı. Uydumuz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika'nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacak."

Türksat 5A, bugünden itibaren hizmete başlayacak

30 YILDAN FAZLA HİZMET VERECEK

Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde Türkiye'yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın elektrikli itki sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet sağlayacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da artacağını sözlerine ekledi.

Türksat 5A, bugünden itibaren hizmete başlayacak

Türksat 5A, bugünden itibaren hizmete başlayacak

Türksat 5A, bugünden itibaren hizmete başlayacak

Türkiye, Türksat 5A ve Kanal İstanbul projelerine odaklandı

Türksat 5A, bugünden itibaren hizmete başlayacak

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)