Euro
9.7049
-0.12%
Dolar
8.154
0.06%
Altın
453.02
-0.23%
Borsa
1.364
-0.9%
Bitcoin
513.228
4.02%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Uludağ kışa hazır ancak kar yok

  Bu yıl beklenen kar yağışının olmamasına rağmen otellerde doluluk oranı yüzde 80’lere ulaştı. Kayak konusunda sıkıntı yaşanacağı belirtildi.
  • Ajanslar
  • 25.12.2015 - 11:35
  Uludağ kışa hazır ancak kar yok

  Yılbaşına Uludağ’a da girmek isteyen tatilciler için oteller özel paket programlar hazırladı. Yeni yıla Uludağ’da girmenin maliyeti ise ortalama kişi başı 600 TL’den başlarken, bazı oteller ise 2 kişi, 3 gece her şey dahil paket programını 4 bin 500 TL olarak belirledi.

  Uludağ kışa hazır ancak kar yok #1

  OTELLER DOLDU ANCAK KAR YAĞIŞINDA SIKINTI VAR

  Yılbaşını Uludağ’da geçirmek isteyen tatilcilerin büyük kısmının yerli turistler olduğunu belirten bir otel müdürü, "Yılbaşında sanırım yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağız. Bu yıl ağırlık olarak yerli turistlerin ön planda. Kar yağışında biraz sıkıntı var" dedi.

  Uludağ kışa hazır ancak kar yok #2

  RUSLAR GELMEDİ ANCAK BAŞKA PAZARLAR VAR

  Başka bir otel müdürü ise, "Yılbaşı hazırlıklarımız sürüyor. Kar yağışı olmamasına rağmen talep oluyor. Tek sıkıntımız dış pazarda Rusların bu yılki krizden dolayı olmaması. Bu durumda bizi başka pazarla yönlendirdi. Azerbaycan, Ukrayna gibi ülkelerden talep var" diye konuştu.

  "HER ŞEY TAMAM KAR EKSİK"

  Uludağ’da yeterli kar yağışının olmaması, dağ esnafını ise olumsuz etkiledi. Özellikle kayak ve kar motoru kiralama merkezleri yetkilileri, "Yılbaşında Uludağ’a ilgi var ama kar yağışı olmaması nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Uludağ’da her şey tamam ama bir tek kar yağışını bekliyoruz" dedi.

  METEOROLOJİ 31 ARALIK'TA KAR YOK DEDİ

  Meteoroloji yetkilileri, 31 Aralık tarihinde kar yağışı beklenmediğini bildirdi.

  Uludağ kışa hazır ancak kar yok #3

  HAVA SICAKLIKLARI MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE

  Hava sıcaklığının mevsim normalleri üstünde gitmesi ve yağışın az olması nedeniyle İstanbul genelindeki barajların doluluk oranı son üç ayda yüzde 68,19’dan oranından 59,76 oranına geriledi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, genel grafikte görülen dolulukta hemen hemen yüzde 10’luk bir azalış görülüyor. Büyükçekmece Barajı’nda ise Ekim ayında yüzde 50’nin üzerinde doluluk görülürken, Aralık ayındaki toplam su oranı yüzde 41,49’a kadar geriledi.

  İSTANBUL'DA SU KITLIĞI OLMAYACAK

  Büyükçekmece Barajı’ndaki doluluk oranını yakından görmek için incelemeye giden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün bu seneki yağışlarda büyük bir kıtlık olduğunu düşündüğünü dile getirerek, “Bu sene yağmurlarda büyük bir kıtlık var. Bu sene yağmur yok. Belediyeler için bir bakıma iyi ama genel anlamda kötü. Yol yapmaya veya inşaatlara devam ediyoruz ama su yok. Geçen sene bu zamanlarda yüzde 55 civarında doluluk vardı. Şu anda Büyükçekmece Barajımızın seviyesi, DSİ ve İSKİ Genel Müdürlüğü'nün bugünkü verilerine göre yüzde 41 civarında bulunuyor. Bu gün yapılan ilçe belediye başkanları toplantısında da genel kuraklık dile getirildi. Bu meteorolojik olarak oluşuyor. İstanbul’da ki barajların total de doluluk oranı yüzde 50 civarında bulunuyor. Ben bu sene yılbaşından sonra yağmurların çok olacağını ve barajların kapaklarını açacağımızı düşünüyorum. Ben bu sene İstanbul’da su kıtlığı olacağını düşünmüyorum” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir