Petrol
109.54
-1.12%
Euro
17.0758
0.23%
Dolar
15.988
0.39%
Altın
951.1
0.24%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
473.672
-3.15%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Vladimir Putin: Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor

  Vladimir Putin: Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor

  Türkiye ile Rusya arasındaki projelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlılığı sayesinde gerçekleştiğini dile getiren Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan ile ortak dilde konuşulabildiğini söyledi.
  • AA
  • 23.10.2020 - 08:54
  • Güncelleme : 23.10.2020 - 08:54

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferansla katıldığı Uluslararası Tartışma Kulübü Valday'ın toplantısında yöneltilen soruları cevaplandırdı.

  Türkiye ile Fransa arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikte Rusya'nın arabulucu olması gibi bir pozisyonu olup olmayacağı konusundaki bir soruyu cevaplayan Vladimir Putin, ülkesinin hem Fransa hem de Türkiye ile iyi ilişkileri olduğunu belirtti.

  “ERDOĞANLA ORTAK DİLDE KONUŞULABİLİR”

  Putin, "Fransa ile tam teşekküllü olmasa da iyi ve sürdürülebilir ilişkilerimiz var. Türkiye ile iş birliği hacmi büyüyor. Türkiye bizim komşumuz. Hem Türkiye hem de Rusya için ilişkilerimiz önemlidir. Bu durumda iki ülke arasında bizim arabuluculuğumuza ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Hem Türkiye hem de Fransa gibi ülkeler ilişkilerini kendileri çözebilir. Erdoğan'ın pozisyonu sert gözükse de onun esnek olduğunu biliyorum. Onunla ortak dilde konuşulabilir. Bu yüzden bu durumun da iyileşeceğini umuyorum." dedi.

  Vladimir Putin: Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor #1

  “BASKILARA RAĞMEN BAĞIMSIZ DIŞ POLİTİKA İZLİYOR”

  Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerden de bahseden Vladimir Putin, ikili ticaret hacminin 20 milyar dolardan fazla olduğuna işaret etti.

  Türkiye'nin bu iş birliğinin devam etmesinden yana olduğunu ifade eden Putin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor. Onunla çok kısa sürede TürkAkım projesini gerçekleştirdik. Fakat Avrupa ile bunu hızlı şekilde yapamıyoruz." diye konuştu.

  "TÜRKİYE GİBİ BİR ORTAKLA ÇALIŞMAK ÇOK GÜVENLİ"

  Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesini gerçekleştirme konusunda Avrupa ile sorunlar yaşadıklarını anımsatan Vladimir Putin, "Halbuki Türkiye ile tepkilere rağmen kendi milli değerlerimizi anlayarak bunu (TürkAkım projesi) çok hızlı yaptık. Erdoğan, 'bunu gerçekleştireceğiz' dedi ve biz bunu gerçekleştirdik. Türkiye, askeri teknik iş birliği alanında da S-400 sistemini almayı kararlaştırdı ve satın aldı. Böyle bir ortakla çalışmak çok hoş ve güvenli." değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir