Petrol
97.12
0.07%
Euro
18.404
-0.06%
Dolar
17.86
-0.05%
Altın
1.027
-0.21%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
437.001
5.38%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Yalçın Akdoğan: Hevesleri kursaklarında kalacak

  Başbakan Yardımcısı Akdoğan, hakimiyetlerini kıracak düzenlemelere her zaman karşı olan vesayet odaklarının, reform paketi yasalaşırsa heveslerinin kursaklarında kalacağını söyledi.
  • AA
  • 27.02.2015 - 14:02
  Yalçın Akdoğan: Hevesleri kursaklarında kalacak

  Yalçın Akdoğan: Hevesleri kursaklarında kalacak #1

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Vilayetler Evi'nde düzenlenen Valiler Buluşması'nda konuştu. Yeni Türkiye'nin inşasına katkıda bulunan valilerin, çok gayretli çalışmalar ortaya koyduklarını söyledi.

  Devletin değişen vizyonu ve paradigmasına göre bürokrasinin de önemli değişim geçirdiğini dile getiren Akdoğan, devlet, toplum, birey ilişkisinin daha sağlıklı ve daha demokratik kurulmasında valilerin önemli rol oynadıklarına dikkati çekti.

  HEVESLERİ KURSAKLARINDA KALACAK

  Akdoğan, İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin, "Vesayet odakları, Türkiye'de her zaman demokratik reformlara ve kendi hakimiyetlerini kıracak düzenlemelere karşı olmuşlardır. Bu kez olan da budur. Çünkü biliyorlar ki bu reform paketi yasalaştığında Türkiye'de darbeler dönemi tarihe karışacak, vesayet özlemleri suya düşecek. İster derin devlet yapılanmaları, ister paralel devlet yapılanmaları, ister KCK türü yapılanmalar, bunların hevesleri kursaklarında kalacak" dedi.

  "MİLLİ İRADE ÜSTÜN OLACAK"

  Jandarmayla ilgili düzenlemenin özelikle tarihi bir sivilleşme adımı olduğunu vurgulayan Akdoğan, "Emniyet'in yapısal dönüşüme uğratılması, tarihi bir reformdur. Kamu düzeni ve güvenliğini güçlendirecek güvenlik tedbirlerinin alınması, büyük oyunu bozacak bir adımdır, bu yüzden rahatsızlık duyuluyor. Vesayet de darbecilik de paralelcilik de bu ülkede bitecek. Bunun başka yolu yok. Hukuk galip gelecek, demokrasi kazanacak, milli irade üstün olacak" değerlendirmesinde bulundu.

  "Kobani olaylarını özellikle bölgede olan arkadaşlarımız yaşadılar. Düşük yoğunluklu bir isyan başlatarak bir kalkışma denemesi yapılmak istendi ama tutmadı" şeklinde konuşan Akdoğan, milletin bunlara pirim vermediğini, devletin gereken tedbirleri aldığını, gereken güvenlik adımlarını attığını bildirdi.

  "ZULMEDEN KİM HİZMET EDEN KİM"

  Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan valilerin, devletin değişen algısını, devlet millet ilişkisinin nasıl değiştiğini hem yakından gördüklerini hem de bunun değişmesine katkıda bulunduklarını belirten Akdoğan, "Bölgede 20 yıl önce devlet algısı neydi, bugün ne? Zulmeden kim, hizmet eden kim, tehdit eden kim, kucaklayan kim, yıkan kim, yapan kim, birleştiren kim, ayrıştıran kim" ifadelerini kullandı.

  HALK BUNU İYİ GÖRÜYOR

  Devletin değiştiğini ve demokratikleştiğini vurgulayan Akdoğan, ancak birilerinin 20-30 yıl önceki anlayışı sürdürmekte, baskı ve şiddetten medet ummakta ısrar ettiklerini söyledi.

  Halkın bunu çok iyi gördüğünü ifade eden Akdoğan, "Kendisini kim kucaklıyor, kim yatırım yapıyor, kim hizmet ediyor, kim de baskı yapıyor, tehdit ediyor, şantaj yapıyor, zulüm ediyor? Bu denklem içerisinde sizin varlığınız, pozisyonunuz, tavrınız, milletle ilişkiniz, devletin bu yeni yüzünü, vizyonu, paradigmasını nasıl ortaya koyacağınız gerçekten çok büyük önem taşıyor" görüşünü bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir