Yaşar Güler açıkladı! 11 ayda bin 868 terörist etkisiz hale getirildi
İHA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlıkların sunumu devam ediyor.

Komisyonun bugünkü toplantısında Milli Savunma Bakanlığının sunumu gerçekleştirildi.

Bakan Yaşar Güler, yaptığı sunumda önemli açıklamalarda bulundu.

"Bu yılın başından itibaren ise bin 868 terörist etkisiz hale getirilmiştir"

Bakan Güler, açıklamalarında şunları kaydetti:

24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar; yurt içinde, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 39 bin 211, bu yılın başından itibaren ise bin 868 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

"Yunanistan ile ilişkilerimizde olumlu bir dönem yaşıyoruz"

Ülkemizde meydana gelen büyük deprem felaketi sonrası yapılan ziyaret ve görüşmeler sonucunda, komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimizde olumlu bir dönem yaşıyoruz. Görüşmelerimizde ağırlıklı olarak Ege’de gerginliğin azaltılması, diyalog kanallarının açık tutularak sorunların iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözümü konuları ön plana çıkmıştır. Mavi Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi koruma kararlılığımız tamdır.

"Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceğiz"

Azerbaycan ve Ermenistan arasında, kalıcı barışın tesis edilmesine yönelik yeni bir fırsat kapısı daha açılmıştır. Ermenistan’ın bunun bilincinde olarak davranmasını umut ediyoruz. Sonuç olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 'İki Devlet, Tek Millet' anlayışıyla can Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz.

"Acilen insani bir ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguluyoruz"

Gazze’deki sivillere yönelik saldırıların derhâl sonlandırılması ve acilen insani bir ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bu şekilde uluslararası hukukun ihlal edilmesi; hastaneler, okullar ve kutsal mekânlar, mülteci kampları ile daha da vahimi çocuk ve kadınların katledilmesi ve olayın vahşet boyutuna dönüşmesi savaş suçudur ve asla kabul edilemez.

"FETÖ bağlantılı 23 bin 971 şahıs ihraç edildi"

15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden itibaren FETÖ bağlantısı nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 23 bin 971 şahıs ihraç edilmiştir. Hain örgütle mücadelemiz, iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek tavizsiz bir şekilde ve kararlılıkla devam edecektir."


Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)