Euro
15.5242
2.02%
Dolar
13.6826
1.43%
Altın
785.14
1.39%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
707.853
-1.31%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Yavuz Sondaj Gemisi'nin kule montajı çalışmaları sürüyor

  Karadeniz’de yürütülen arama çalışmalarında görev almak için yola çıkarak Filyos Limanı'na demirleyen Yavuz Sondaj Gemisi'nin kule montajı, hızla devam ediyor.
  • İHA
  • 17.11.2021 - 11:31
  • Güncelleme : 17.11.2021 - 11:52
  Yavuz Sondaj Gemisi'nin kule montajı çalışmaları sürüyor

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) sahibi ve işletmecisi olduğu ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz; geçen 7 Ekim günü Türkiye’nin 3’üncü büyük limanı olan Filyos'a gelmişti.

  KULE MONTAJ İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

  Haydarpaşa Limanı'nda gerçekleşen kule söküm işlemlerinin ardından Filyos Limanı'na getirilen Yavuz Sondaj Gemisi’nin kule montaj işlemleri için devasa vinçler kuruldu.

  Filyos Limanı'nda gerçekleşecek kule montaj işlemlerinin tamamlanmasının ardından Yavuz Sondaj Gemisi’nin, Karadeniz’e açılması bekleniyor.

  "YAVUZ GELİYOR"

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı da sosyal medya hesabından "Yavuz Geliyor, Yavuz" paylaşımıyla kule montajına ait hazırlık çalışmalarının yer aldığı videoyu paylaştı.

  Yavuz Sondaj Gemisi'nin kule montajı çalışmaları sürüyor

  İLK GÖREVE 2019 YILINDA ÇIKTI

  12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme özelliğine sahip olan Yavuz Sondaj Gemisi'nin boyu 229.6 metre genişliği ise 36 metre. 104 metre kule yüksekliğine sahip olan Yavuz Sondaj Gemisi, Türkiye’nin Fatih Sondaj Gemisi’nden sonra envantere dahil edilen ikinci derin deniz sondaj gemisi olma özelliğini taşıyor.

  Yavuz, daha önce Tanzanya, Kenya, Malezya ve Vietnam gibi ülkelerde görev yaptı. 2018 yılının Ekim ayında TPAO envanterine dahil edilen Yavuz Sondaj Gemisi, 2019 yılında Akdeniz’de yürütülen arama çalışmaları kapsamında sondaj faaliyetlerine katıldı. Dinamik konumlandırma sistemine sahip olan Yavuz Sondaj Gemisi, 6 metreye kadar olan dalgalarda bile sorunsuz sondaj yapabilme kabiliyetine sahip.

  Yavuz Sondaj Gemisi nin kule montajı çalışmaları sürüyor #1

  İLK FAZ GAZ ÜRETİMİ KARAYA ULAŞTIRILACAK

  Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi; açık denizde inşa edilecek doğalgaz üretim tesisi, Filyos Endüstri Bölgesi'nde yer alacak gaz alım ve işleme tesisi ile her ikisini birbirine bağlayacak boru hattından oluşuyor. Deniz tabanındaki doğalgaz üretim sistemi, Karadeniz'de Filyos kıyısından kuş uçuşu 155 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 2 bin 200 metre derinlikte inşa edilecek.

  Deniz tabanında yaklaşık 2 bin 200 kilometrekarelik bir alan içinde yaklaşık 40 adet üretim kuyusundan gelen doğalgazın toplanmasını ve boru hattına aktarılmasını sağlayacak bir şebeke kurulacak. Projenin ilk fazında açık denizde açılacak kuyulardan üretilen doğalgaz yaklaşık 40 cm çapındaki çelik boru hattı ile karaya taşınacak.

  Yavuz Sondaj Gemisi nin kule montajı çalışmaları sürüyor #2

  GÜNLÜK HEDEF 40 MİLYON METREKÜP DOĞALGAZ

  İlk fazda günde yaklaşık 10 milyon metreküp doğalgaz taşıma kapasitesinin oluşturulması hedefleniyor. İkinci fazda ise deniz tabanı üretim sistemine bağlanacak kuyu sayısının artmasıyla sağlanacak ilave kapasite için yaklaşık 60 cm çapında yeni bir boru hattı inşa edilecek. Bu şekilde üretilen doğalgaz miktarının, günde 40 milyon metreküpe kadar çıkarılması planlanıyor. Deniz tabanındaki üretim tesisinin ana bileşenleri arasında kuyuların üretim kontrollerini yapan kuyu başı vanaları ile üretilen gazı toplayarak boru hattına aktarmak üzere yerleştirilen dağıtım hazneleri yer alacak.

  Üretim sisteminin parçaları ise uluslararası standartlara ve projenin gerekliliklerine uygun yetkili ve deneyimli şirketler tarafından imal edilecek. Yerli sanayiye öncelik verilerek temin edilecek olan parçalar deniz tabanına deniz altı vinçleri aracılığıyla yerleştirilecek. Proje kapsamında üretim süreci akıllı kontrol sistemleri aracılığıyla yapılacak. Yaklaşık 2 bin 200 metre derinlikte bulunan deniz tabanına yerleştirilecek bu sistemde, denizde insan bulunmasını gerektirecek herhangi bir tesis kurulmayacak.

  Yavuz Sondaj Gemisi nin kule montajı çalışmaları sürüyor #3

  KARADENİZ'DEKİ EN BÜYÜK KEŞİF

  TPAO, 2020 yılında Karadeniz'de Fatih Sondaj Gemisi ile yürüttüğü arama çalışmaları kapsamında Sakarya Gaz Sahası'nda yer alan Tuna-1 Kuyusu'nda 405 milyar metreküp doğalgaz keşfetti. 2020 yılındaki bu keşfe ek olarak 2021 yılında Amasra-1 kuyusunda keşfedilen 135 milyar metreküp doğalgazla, Sakarya Sahası'nda bulunan rezerv 540 milyar metreküpe ulaştı.

  Bu keşif hem Türkiye'nin karada ve denizde gerçekleştirdiği, hem de Karadeniz'de herhangi bir ülke tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük doğalgaz keşfi niteliği taşıyor. Sakarya Gaz Sahası ayrıca 2020 yılında dünya çapında açık denizde gerçekleştirilen en büyük keşif oldu. Öte yandan Fatih Sondaj Gemisi ve Kanuni Sondaj Gemisi'nin Karadeniz'deki bu keşfe ilişkin sondaj faaliyetleri ve test çalışmaları sürüyor.

  Yavuz Sondaj Gemisi nin kule montajı çalışmaları sürüyor #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir