Euro
10.0938
-0.13%
Dolar
8.5285
0.1%
Altın
493.53
-0.13%
Borsa
1.432
0%
Bitcoin
338.900
2.50%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C
  'Yeni normal'e göre plajlara yeni kurallar getirildi

  'Yeni normal'e göre plajlara yeni kurallar getirildi

  Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili, tatilcilere kapısını açacak ancak koronavirüsle mücadele kapsamında bir dizi kurallar getirildi.
  • Haber Merkezi
  • 26.05.2020 - 14:23

  Koronavirüs tedbirlerinden sonra kısıtlamalar kaldırınca 'yeni normal' olarak isimlendirilen koronavirüs sonrası dönemde, hayatımızdaki birçok şey farklı olacak.

  Uzmanların sık sık uyardığı sosyal mesafe kuralı büyük önem kazanırken, insanların bir araya geldiği sosyal alanlarda yeni düzenlemeler yapılıyor.

  PLAJA RASTGELE HAVLU SERİP DENİZE GİRME DÖNEMİ BİTTİ

  Turizmin başkenti Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde de benzer bir uygulama başlatıldı ve plaja rastgele havlu serip güneşlenme ya da denize girme dönemi tamamen tarih oldu.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan uygulama kapsamında sahilin belediyeye ait halk plajı statüsündeki alanın tamamında özel alanlar oluşturuluyor.

  Sahile sabitlenen ahşapların etrafı halatlarla sarılarak 9 metrekarelik özel alanlar oluşturuldu. Çalışmalar bugün de tüm hızıyla sürdü. Belediye personellerinin yarına kadar halk plajında 200 kişinin aynı anda hizmet alacağı özel alanları tamamlaması planlanıyor.

   Yeni normal e göre plajlara yeni kurallar getirildi #1

  BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI VERİLECEK

  Yeni hayat düzeninde sahille ilgili bazı yeni kurallar ve yasaklar da getirildi. Sahile gelen her tatilci, soyunma kabinlerinin olduğu noktada bir turnikeden geçecek. Bu turnikede bazı kontroller yapılacak ve tatilcilere maske, eldiven ve bu özel alanların kullanımıyla ilgili bir bilgilendirme kitapçığı verilecek.

  Misafirler isterlerse tek kişilik eğer kalabalık gelirlerse de aynı aileden yalnızca 3 kişi 9 metrekarelik alanı kullanabilecek. Alandaki marketin kullanımı için de yine o maske ve eldivene ihtiyaç duyulacak.

  20 DAKİKA KURALI GETİRİLDİ

  Soyunma kabinlerinin ve duş alanların olduğu yerlerde sosyal mesafe şeritleri yer alacak. 9 metrekarelik alanda şezlong, şemsiye ve masayı kullanan tatilci ayrıldıktan sonra alan dezenfekte edilecek ve 20 dakika süresince yeni bir kişi alınmayacak.

  SİGARA İÇMEK YASAKLANDI

  Plaja giriş ve çıkışlarda farklı yerlerden olacak. Plajda artık sigara içmek de yasaklandı. Yetkililer, izmaritlerden koronavirüs bulaşma ihtimaline karşı kumsaldaki halatla çevrili alanda sigara içmeyi yasakladıklarını, sigara içenler için ayrı bir alan oluşturacaklarını söyledi.

  'Yeni normal'de plajlarda önceki yıllarda ortaya çıkan görüntüler artık olmayacak.

  Konyaaltı Plajı'nda deniz keyfi sosyal mesafeli olacak VİDEO

   Yeni normal e göre plajlara yeni kurallar getirildi #2

   Yeni normal e göre plajlara yeni kurallar getirildi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir