Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2513
-0.01%
Dolar
17.9527
-0.03%
Altın
1.027
-0.06%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
431.633
-1.50%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Yüksekdağ: Sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz

  Yüksekdağ: Sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz

  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç ilçesinde katıldığı programda konuştu.
  • AA
  • 19.07.2015 - 22:49

  Yüksekdağ: Sırtımızı YPJ ye, YPG ye ve PYD ye yaslıyoruz #1

  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki heyet, Kobani'deki (Ayn el Arap) temaslarının ardından geldiği Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde katıldığı programda yaptığı konuşmada, Kobani’yi çatışma sürecinde savundukları gibi kentin yeniden imar sürecini de savunacaklarını belirtti.

  Dünya ülkelerinden ve halklarından Kobani'nin inşaatı için destek beklediklerini ifade eden Yüksekdağ, yıllardır insanların bir arada yaşayacağı coğrafyaların özlemini çektiklerini anlattı.

  Yüksekdağ, iktidarın Suriye sınırındaki önlemlerini eleştirerek, sınır hattına insani yardımların ulaştırılması gerektiğini söyledi.

  Figen Yüksekdağ: Biz sırtımızı PYD'ye yaslıyoruz VİDEO

  "SIRTIMIZI YASLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

  Partisinin destek verdiği kesimlere değinen Yüksekdağ, şunları kaydetti:

  "Partimiz için 'sırtını terör örgütüne dayayan HDP' diyorlar, anlamayanlara cevap veriyorum biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani’ye, IŞİD adını verdiğiniz o çeteye karşı mücadele edenlere yaslıyoruz, sırtımızı Kobani’de ve Grisipi'de (Tel Abyad) insanlığın soyluluk değerlerini yere düşürmeyenlere yaslıyoruz. Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD’ye yaslıyoruz bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz. Sırtımızı kime yasladığımızı söylüyoruz, bundan sonra da yaslamaya devam edeceğiz."

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti’nin ve de sırtını kime yasladığını açıklamasını isteyen Yüksekdağ, gerçeklerin inkar edildiğini öne sürdü.

  Yüksekdağ, yeni kurulacak hükumetin ilk yöneleceği konulara da değinerek, "Hükumetin ilk görevi Rojava'daki demokratik halk iradesine ilişkin demokratik diyalog sürecini geliştirmektir. Bu bölgedeki halkların haklarını kardeşlik ve eşitlik hukuku temelinde yeniden tanımlamalıdır" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir