Dolar
6.8657
0.067%
Euro
7.762
0.1651%
Altın
1796.06
-0.4086%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.003
-0.2369%
Bitcoin
63331.67
-0.5514%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Yunanistan sınır kapılarını açamadı

  Yunanistan sınır kapılarını açamadı

  Avrupa Birliği'nin seyahat listesinde Türkiye yer almayınca Yunanistan'ın, sınır kapılarını açmasına izin verilmedi.
  • İHA
  • 01.07.2020 - 11:20
  Yunanistan sınır kapılarını açamadı

  Koronavirüs önlermleri kapsamında kapatılan sınır kapıları bir bir açılıyor.

  Her sene Türkiye'den birçok kişi, tatil için Yunanistan'ı tercih ediyordu. Bu kapsamda tatilcilerin gözü kulağı Yunanistan'dan gelecek haberdeydi.

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas, Türkiye ile hem kara hem de deniz sınırlarının 1 Temmuz tarihi itibarıyla açılacağını duyurmuştu. Bu haber Türkiye'de birçok tatilci tarafından memnuniyetle karşılandı, ancak yaşanan mutluluk kısa sürdü.

  TÜRKİYE'YE İZİN YOK

  Bu açıklamaya rağmen Avrupa Birliği (AB), sınırların açılacağı 15 ülke arasında Türkiye yer vermediği için kapılar açılmadı.

  AB'’nin açıkladığı seyahat listesinde; başta ABD olmak üzere Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan ve İsrail vatandaşları da "güvenilir" ülke olarak ön plana çıkmadığı gerekçesi ile listeye giremedi.

  AB KARARINA UYMAK ZORUNDA KALDI

  Yunanların, ekonomik nedenlerle kapıların açılmasını istemesine rağmen AB’nin aldığı kararı uygulamak zorunda bırakıldığı öne sürüldü.

  Türkiye ile Kastanies ve Kipi kara sınırı bulunan ülkede, gözler 15 günde bir AB tarafından güncellenecek listeye çevrildi.

  Yunanistan sınır kapılarını açamadı #1

  BETON VE JİLETLİ TELLER HALA DURUYOR

  Öte yandan, şubat ayında kapılarına dayanan binlerce mülteciyi durdurmak için Kastanies Sınır Kapısı’na beton ve jiletli tel ören Yunanistan makamları, söz konusu kapıda herhangi bir düzenleme gerçekleştirmedi. İpsala Sınır Kapısı karşısında bulunan Kipi Sınır Kapısı’nda ise durum Kastanies’a göre daha stabil.

  Göçmen akımında herhangi bir olayın yaşanmadığı Kipi’de, ‘açılma’ kararı uygulandığı takdirde fiziksel olarak sınır kapısında herhangi bir hazırlığa gerek duyulmadan normale geçiş süreci yaşanabilecek.

  Yunanistan sınır kapılarını açamadı #2

  Görüş Bildir