Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.930
-1.04%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Zonguldak BEÜ'de, koronaya karşı etken madde geliştirildi

  BEÜ'de geliştirilen ve koronavirüsün vücutta çoğalmasını engellediği kanıtlanan etken maddenin, virüs taşıyan hastalara verilen ilaçlarda ham madde olarak kullanılabileceği belirtildi.
  • AA
  • 25.03.2021 - 13:27
  • Güncelleme : 25.03.2021 - 13:32
  Zonguldak BEÜ'de, koronaya karşı etken madde geliştirildi

  Koronavirüse karşı birçok aşının kullanıma girmesinin ardından, virüse karşı kullanılacak ilaç için de çalışmalar devam ediyor.

  Bu çalışmalar kapsamında Türk bilim insanları tarafından önemli bir buluşa imza atıldı.

  KORONAYA KARŞI YENİ ETKEN MADDE

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin (BEÜ) organik araştırma laboratuvarında antiviral bileşikler sentezi üzerine çalışma yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Gerçek, çalışmasında sentezlenen 7 yeni bileşiğin, vücuda giren virüsün çoğalmasının önüne geçtiğini, laboratuvar ortamında yapılan deneylerle kanıtladı.

  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Erçağ ve Dr. Deniz Ceyhan'ın katkı sağladığı çalışma sayesinde, bileşenin Kovid-19'a yakalanan hastalara verilen ilaçlarda kullanılarak salgına karşı yeni bir umut olacağı değerlendiriliyor.

  Doç. Dr. Zuhal Gerçek, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye üniversite olarak katkı sağlamak istediklerini söyledi.

  Bunun için çalışma yürüttüklerini belirten Gerçek, "Bu amaçla literatürde hiç bulunmayan 7 yeni antiviral madde sentezledik. Bu sentezlediğimiz maddelerin Kovid-19 virüsünün vücutta çoğalmasını engellemek üzere katkı sağlamasını istedik. Bu amaçla ilaç hammaddesi olarak kullanılabilir durumda olduğunu kanıtladık." dedi.

  Zonguldak BEÜ'de, koronaya karşı etken madde geliştirildi VİDEO

  Zonguldak BEÜ de, koronaya karşı etken madde geliştirildi #1

  "İLAÇ ŞİRKETLERİ BUNU KULLANABİLİR"

  Gerçek, sentez işinin üniversitede gerçekleştirildiğini anlatarak, şunları kaydetti:

  "Sars Cov-2'nin NSP proteinlerine bağlanma enerjileri Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde Prof. Dr. Erol Erçağ ve Dr. Deniz Ceyhan tarafından gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar, sentezlediğimiz moleküllerin şu anda da kullanılmakta olan Remdesivir ilacıyla hemen hemen aynı etkide. Hatta kimi yerde çok daha etkili olduğunu kanıtladı. Sentezlediğimiz maddeler sadece aktif bileşiklerdir. Bunu hemen ilaç olarak kullanamayacağız. Tabii ilaç şirketleri bunu ilaç haline getirebilir. Böylece Kovid-19 tedavisine Zonguldak ve Tekirdağ'dan da bir katkıda bulunmuş olacağız."

  Ortaya çıkan bileşiklerin üretim sentezlerinin çok kolay olmasının bir diğer özellik olduğunu aktaran Gerçek, kullanılan yöntem sayesinde çok fazla türevlendirme şansının mevcut olduğunu, bu bileşen sayesinde virüsün kendini replike etmesini engellediğini, dolayısıyla virüs sayısı minimumda tutulduğu için kişinin hastalık semptomlarını göstermeyebileceğini sözlerine ekledi.

  Zonguldak BEÜ de, koronaya karşı etken madde geliştirildi #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir