Petrol
114.47
3.01%
Euro
17.5726
0.59%
Dolar
16.3455
-0.12%
Altın
971.4
-0.35%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.848
-0.54%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Zonguldak'ta bazı madenciler işsiz kaldı

  Zonguldak'ta özel maden işletmesinde çalışan işçiler ocakların kapatılması üzerine işsiz kaldılar.
  • 12.09.2014 - 10:08
  Zonguldak'ta bazı madenciler işsiz kaldı

  Zonguldak’ta, torba yasası olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından 22 özel maden işletmecisi, saat 24.00 itibariyle üretimi durdurdu. 4 bin 500 madencinin çalıştığı bu ocaklarda vardiya çıkışı işsiz kaldıklarını öğrenen işçiler  hayal kırıklığına uğradı.

  Zonguldak ta bazı madenciler işsiz kaldı #1

  22 ÖZEL KÖMÜR İŞLETMECİSİ ÜRETİMİ DURDURDU

  Torba yasasının ilk mağduru maden işçileri oldu. Kentte faaliyet gösteren 22 özel kömür işletmecisi, sektöre ekonomik yükümlülük getireceği gerekçesiyle üretimi durdurma kararı aldı. Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde 24 yıldır hizmet veren 150 işçinin çalıştığı Arılar Madencilik Şirketi de üretimini durdurdu.

  İŞSİZ KALDIKLARINI ÖĞRENDİLER

  Şirket görevlisi Ali İhsan Aygün, 16.00-24.00 vardiyasında çalışan 21 işçiye, iş çıkışında maden yasasından dolayı yönetim kurulunun saat 24.00 itibariyle üretime ara verdiğini, işçilerin yasal haklarının ödeneceğini duyurdu. Yerin 85 metre altında çalıştıktan sonra işsiz kaldıklarını öğrenen elleri ve yüzleri kömür karası madenciler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

  ''İŞVERENLE HÜKÜMET ARASINDA ANLAŞMA SAĞLANMASI LAZIM''

  21 yıllık madenci 52 yaşındaki Mustafa Cepcioğlu, işverenin yasanın çıkması durumunda üretimin durdurulacağını kendilerine bildirdiğini belirterek şunları söyledi: "Mesai bitirmiş eve giderken işsiz kaldığımızı öğrendik. Arkadaşların hepsi mağdur. İnşallah çözüme kavuşur. Bu kanunun şirkete belirli bir yük getirdiğini biliyoruz. Devlet bunun alt yapısını bilmeden, düzeltmeden bu kanunu çıkardı. Bizim lehimize bir kanun ama işverene de bir yük getiriyor. İşveren ile hükümet arasında bir anlaşma sağlanması lazım" dedi.

  Şirket görevlisi Ali İhsan Aygün ise yeni çıkan yasadan dolayı Arılar Madencilik Şirketi’nin üretimine saat 24.00 itibariyle son verdiğini söyledi. Aygün, şöyle dedi: "Maden kanununun işverene ağır yükler getirdiği için yönetim kurulu böyle bir karar almıştır. Kömür ocağından çıkan işçilerin hepsi üzgün çıktılar. Hepsi işlerini severek yapıyorlardı. Hepsi de evlerine üzgün bir şekilde gidecek. Zonguldak’taki özel şirketler mağdur durumdadır. Biran önce bunun çözüme kavuşturulmasını ve işçilerin yeniden işe kavuşmalarını istiyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir