Zorla getirme kararına yeni ayar

adalet

Savcılıkların, işin önemi, yoğunluğu ve zaman darlığı gibi gerekçelerle şüpheliler hakkında zorla getirme kararı verdiği, bunun da hak ihlallerine yol açtığına dikkat çekilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzalı genelge, 20 Şubat’ta tüm cumhuriyet başsavcılıkları ve 137 ağır ceza merkezine gönderildi. Genelgede dikkat çekilen 6 husus şöyle:

ÇAĞIR KAĞIDI İLE ÇAĞRILSIN

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Kanunlarda öngörülen zorunluluk halleri dışında, usulüne uygun bir şekilde şüpheliler davetiye ile şikâyetçi, mağdur, tanık ve bilirkişiler ise çağrı kâğıdı ile çağrılsın.

Mağdur, şikâyetçi, tanık ve bilirkişiler telefon, telgraf, UYAP, SMS, elektronik posta gibi araçlarla da çağrılabilir.

ÇOCUKLAR İÇİN SON ÇAĞRE ZORLA GETİRME

Çocuklar için zorla getirmeye en son çare olarak başvurulmalı. Çocuklar hakkında verilen zorla getirme kararlarının infazı sırasında, bulundukları yaş ve yaşadıkları sosyal çevre gözetilmeli.

Kararlarda, zorla getirilecek kişinin kimliği, getirilme nedenleri ayrıntılı ve açıkça belirtilmeli.

ÖZGÜRLÜK KISITLAMALARI SINIRLI OLMALI

Uygulanan zorlama ve özgürlük kısıtlamaları, ifade alınmasına yetecek kadar sınırlı olmalı. Bu kişiler nezarette bekletilmemeli ve kısa sürede çağıran makama çıkarılmalı. Bu kişilerin şüpheliler gibi bir gün önceden gözaltına alınmasının Anayasa’nın 19. maddesindeki kişi özgürlüğü ve güvenliğinin ihlaline aykırılık teşkil edeceği hatırdan çıkarılmamalı.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERLE AYNI YERDE TUTULMAMALI

Hakkında zorla getirme kararı verilen kişiler, tutuklu ya da hükümlü olmadığı dikkate alınarak, tutuklu veya hükümlülerin muhafaza edildikleri yerlerde tutulmamalı.