Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Afyonkarahisar'da maskesini doğru takanlara para ödülü

  Afyonkarahisar’ın Bayat ilçesinde kaymakamlık, salgınla mücadele kapsamında bir yandan maske takmayanlara cezai işlem uygularken, maskesini doğru takanları ise parayla ödüllendiriyor.
  • İHA
  • 07.10.2020 - 12:01
  Afyonkarahisar'da maskesini doğru takanlara para ödülü

  Koronavirüs vakalarının önüne geçmek amacıyla geçtiğimiz günlerde 65 yaş üstüne bir takım kısıtlamanın getirildiği Afyonkarahisar'ın Bayat ilçesinde, Kaymakamlık tarafından öğretmenlerden oluşturulan ekip, maskesini düzgün takanları tespit ederek konfeti patlatıp zarfın içerisine konulan bir miktar para ile ödüllendirdi.

  Afyonkarahisar'da maskesini doğru takanlara para ödülü VİDEO

  "ÖDÜLLENDİRMEK İSTEDİK"

  Bayat Kaymakamı Ömer Tekeş, farkındalık oluşturmak için bu uygulamayı başlattıklarını ifade ederek, “Son zamanlarda ciddi anlamda vaka sayısı artmaya başladı. Bununla alakalı her gün hemen hemen denetim yapıyoruz. Bizim salgın denetim ekiplerimiz, mahalle denetim ekiplerimiz, uyarıcı ekiplerimiz, emniyetimiz, jandarmamız sürekli günde beklide bir lokantaya, bir kafeye, bir markete iki defa, üç defa giriyor bu arkadaşlar. Bunun dışında habersiz denetimler, tedbiri kıyafetli yaptığımız denetimler var. Daha dün bir kafeye yaptığım denetimde habersiz, tebdili kıyafetle yaptık. Bu denetimde yaklaşık 10 tane genci; iskambil kağıtlarıyla oyun oynarken, aynı zamanda sigara içerken sosyal mesafe sıfır, maske yok tamamen bir vaka için en uygun bir ortamda oyun oynarken yakaladık. Bu arkadaşlara cezai yaptırım uyguluyoruz ama bu cezaların yanında bizim ciddi anlamda farkındalık oluşturmamız lazım. Toplumda birçok vatandaşımız maskeyi nizami bir şekilde takıyor. Düzgün takan, nizami takan arkadaşlarımızı da ödüllendirmek istedik." dedi.

  Afyonkarahisar da maskesini doğru takanlara para ödülü #1

  "DAHA FAZLA VATANDAŞIMIZIN MASKE TAKTIĞINI GÖRDÜK"

  Maske ve sosyal mesafeye dikkat çekmek için daha farklı sosyal deneyler de uygulayacaklarını kaydeden Kaymakam Tekeş, “Birkaç tane daha senaryomuz var. İki haftada bir bu tarz farkındalık oluşturacak sosyal deneylere imza atacağız. Bununla beraber sağ olsun okullarımızda görev yapan öğretmenlerimizle beraber bir ekip oluşturduk. Bu ekiple beraber her hafta seçtiğimiz bir noktada sosyal deneylerimize, etkinliklerimize devam edeceğiz. Biz çarşamba ve cuma günleri bu etkinliği yaptık ve daha sonra ciddi anlamda insanlarda maske takma alışkanlığının oluştuğunu ve daha fazla vatandaşımızın maske taktığını gördük. Bu toplumda ciddi anlamda bir etki oluşturdu.” diye konuştu.

  Afyonkarahisar da maskesini doğru takanlara para ödülü #2

  Afyonkarahisar da maskesini doğru takanlara para ödülü #3

  Görüş Bildir