Euro
10.1226
-1.44%
Dolar
8.3173
-1.63%
Altın
499.04
-0.42%
Borsa
1.454
0.9%
Bitcoin
370.000
-2.82%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  Boğulan göçmenler için deniz suyu içtiler

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde açılan sergide, kıyıda kalmış mülteci eşyaları sergilenirken, katılımcılar açılış kokteylinde deniz suyu içtiler.
  • İHA
  • 13.05.2016 - 23:55
  Boğulan göçmenler için deniz suyu içtiler

  sergi deniz suyu

  Multidisipliner sanatçı Genco Gülan’ın, Ege Denizi’nde hayatını kaybeden mültecileri konu alan “İsmi Yok” sergisi Bodrum’da açıldı. Bodrum Belediyesi ve Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği’nin katkıda bulunduğu, yapımcılığını Ekin Anıl’ın üstlendiği sergi 236 yıllık Aya Nikola Rum Ortodosk Kilisesi’nin duvar kalıntıları arasında açıldı. Sergilenen mülteci eşyaları ise yürekleri burktu. Çocuklara ait oyuncaklar, biberon ve bebek eşyaları ise yürekleri dağladı. Sergide; Şambrel, kürek, yanan eşyalar, ayakkabılar, benzin ve şişirme pompaları ile mültecilerin kıyafetleri sergilendi.

  KOKTEYLDE DENİZ SUYU İÇTİLER

  Serginin açılışındaki kokteylde ise mültecilerin acılarını hissetmek için deniz suyu içildi.

  Serginin açılışında gazetecilere açıklama yapan sanatçı Genco Gülan, “Bu sergi için Bodrum kıyılarından Suriyeli göçmenlere ait kalmış eşyaları toparladım. Gümüşlük Aspat, Turgutreis kıyılarını dolaştım. Bulduğum parçaları birleştirdim ve sergi açtım. Parçalanmış botlar, can yelekleri, konserve kutuları, bebek bezleri, ayakkabı parçalarını topladım. Uçan beyaz balonlar ile birlikte sergiliyorum. Ülkemizi terk etmiş veya terk etmeye çalışmış göçmenler bir saygı duruşu” dedi.

  Serginin yapımcısı Ekin Anıl ise, sergiyi Ege Denizi’nde hayatını kaybeden mülteciler için düzenlediklerini ifade ederek, “Sergi mültecilerden geriye kalan eşyalardan oluşuyor. Beyaz balonlar ise onların ruhlarını sembolize ediyor. Amacımız bugünden itibaren 4 bin mülteci ölümlerine dikkat çekmek. Onları sadece rakamdan ibaret olmadığını ve 6 aylık 1 günlük ve 60 yaşında gerçek hayatlar olduğuna değinmek” diye konutu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir