Euro
8.9932
-0.21%
Dolar
7.4498
-0.12%
Altın
438.27
0.1%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
269.880
-0.52%
-2ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu -2 C

  Bursa'da inşaatı izleyen bir kişi, tarihi mezar stelini ortaya çıkardı

  Nilüfer ilçesinde, bir inşaat sahasında yapılan çalışmada çevredeki binada oturan bir vatandaşın dikkati mezar steli ortaya çıkardı.
  • İHA
  • 14.01.2021 - 03:54
  • Güncelleme : 14.01.2021 - 04:16
  Bursa'da inşaatı izleyen bir kişi, tarihi mezar stelini ortaya çıkardı

  Bursa'nın Nilüfer ilçesi Görükle Kurtuluş Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında istinat duvarı yapılması için kazı çalışması yapıldı.

  Bu sırada iş makinelerinin çalışmasını evinden izleyen Erdoğan Tunaboylu, kepçenin topraktan düz bir parça çıkardığını fark etti.

  TOPRAK ALTINDAN PARÇALARI ÇIKARDI

  O sırada evinden çalıştığı için kazı alanına gidemeyen Tunaboylu, mesaisi bittikten sonra alana giderek toprak altından mermer parçalarını eniştesiyle çıkardı.

  Tarihi eser olduğunu düşünen Tunaboylu, polis ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri mezar steli olduğu değerlendirilen parçayı inceledi.

  Mezar steli, detaylı inceleme yapılmak üzere Bursa Arkeoloji Müzesine götürüldü. Tunaboylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün site bahçesindeki inşaat alanında çevre düzenlemesi yapıldığını belirtti.

  Bursa'da inşaatı izleyen bir kişi, tarihi mezar stelini ortaya çıkardı İZLE


  "MESAİM BİTİNCE İNİP İNCELEDİM"

  Dördüncü kattaki dairesinden çalışmayı izlediğini ifade eden Tunaboylu, "Kepçenin topraktan düzgün şekilli bir parça çıkardığını gördüm. Uzaktan evden çalıştığım için o an gidip bakamadım. Mesaim bittikten sonra o parçaları incelemek istedim.

  İki adet mermer parçası tamamen toprak içindeydi. Önce alt kısım olan parçayı inceledim. Mermerlerin üzerinde kabartma aradım ama göremedim. Diğer parça toprağın daha da altındaydı.

  Daha sonra ona baktım. Mermerin üst kısmının üçgen olduğunu fark ettim. Toprağı eşeleyince şeklin devam ettiğini gördüm."diye konuştu.

  Bursa da inşaatı izleyen bir kişi, tarihi mezar stelini ortaya çıkardı #1

  "YIKAYINCA KABARTMALARI GÖRDÜK"

  Mermer parçalarını tek kişi kaldırmanın çok zor olduğunu ve bu mezar stelini aynı binada oturan eniştesiyle topraktan çıkarıp bina kapısının önüne getirdiklerini anlatan Tunaboylu, "Suyla yıkadık ve mermerin üzerindeki kabartmaları gördük. Daha sonra önemli bir parça olduğunu düşünerek hemen gerekli yerlere bilgi verdik." dedi.

  Olay yerine gelen müze yetkililerince mezar stelinin yaklaşık 2 bin yıllık olduğu değerlendirilirken, detaylı incelemenin müzede devam edeceği öğrenildi.

  Bursa da inşaatı izleyen bir kişi, tarihi mezar stelini ortaya çıkardı #2

  Bursa da inşaatı izleyen bir kişi, tarihi mezar stelini ortaya çıkardı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir