Euro
10.2779
1.62%
Dolar
8.7615
1.27%
Altın
494.04
0.43%
Borsa
1.413
0.37%
Bitcoin
381.444
4.26%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Diyarbakır'da leopar öldürüldü

  Diyarbakır'da leopar öldürüldü

  Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde ilk kez bir leopar görüldü.
  • 03.11.2013 - 23:23

  Diyarbakır da leopar öldürüldü #1

  Diyarbakır Çınar'a 10 kilometre uzaklıktaki Solmaz köyünde kuzeni Mahmut Kaplan ile köyün kırsalında hayvanlarını otlatan Kasım Kaplan (29), arkadan üzerine atlayan bir leoparın saldırısına uğradı.

  LEOPAR ÖLDÜRÜLDÜ

  Boğuşma sırasında Mahmut Kaplan, av tüfeğiyle ateş ederek leoparı öldürdü. Yaralanan Kasım Kaplan, köye gelen sağlık ekipleri tarafından Çınar Devlet Hastanesine götürüldü. Kolundan ve sırtındaki 5 yerinden aldığı pençe darbesiyle yaralanan Kaplan, tedavinin ardından taburcu edildi.

  Diyarbakır da leopar öldürüldü #2

  "1,5 METRE YÜKSEKLİKTEN YUVARLANDIK"

  Çoban Kaplan, sabah hayvanlarını otlatmak üzere kırsal alana gittiklerini belirterek, şunları anlattı:

  "Kayalık bir yerde dururken aniden arka taraftan birşey üzerime atladı. Ne olduğunu anlamadığım bir hayvanla 1,5 metre yükseklikten aşağıya düştük ve yaklaşık 10 metre yuvarlandık. Düştüğümüz yerde tekrar üzerime atladı. Pençe darbeleriyle yaralanmıştım. Kısa mesafede uzaklaşmayı başardığım anda Mahmut Kaplan av tüfeğiyle ateş ederek hayvanı öldürdü. Daha sonra beni hastaneye götürdüler. Dikiş atıktan sonra kuduz ihtimaline karşı iğne yaptılar."

  Diyarbakır da leopar öldürüldü #3

  İLK KEZ GÖRÜLÜYOR

  Köyde leoparı inceleyen Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Fen Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biricik, duyum üzerine Solmaz köyüne geldiğini ifade ederek şöyle konuştu:

  "Bu bir leopar, nadir bir durum yaşıyoruz. 2010 yılında Siirt'te bir tane vurulmuştu. Doğrulanmış tek kayıt oydu. Leoparın hangi cinsi olduğu yapılacak incelemeden sonra belirlenecek" dedi.

  Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Erdal Seven ise ihbar üzerine ekiplerin köyde leoparı incelediğini dile getirerek, "İlk kez görülüyor. Leoparların İran'da yaşadığını biliyoruz. Gezginci bir hayvan türü olan leoparın buraya nasıl geldiğini bilmiyoruz. Bugüne kadar Diyarbakır'da hiçbir leopar görülmemiş. Leoparı, incelenmek üzere Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne getirdik" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir