Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2544
0.00%
Dolar
17.9562
-0.01%
Altın
1.027
-0.02%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.090
-0.76%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Efsane futbolcu Lefter'in heykeli kaldırıldı

  Futbol efsanesi Lefter'in Büyükada'da sahibi Galatasaraylı olan bir meyhanenin önüne konulan heykeli, ailenin açtığı dava sonucu kaldırıldı.
  • Ajanslar
  • 14.07.2015 - 04:02
  Efsane futbolcu Lefter'in heykeli kaldırıldı

  Efsane futbolcu Lefter in heykeli kaldırıldı #1

  Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsane ismi Lefter Küçükandonyadis'in Büyükada bulunan ve sahibi Galatasaraylı olan bir işletmenin  önünde yer alan heykeli, 15 ay sonra, ailenin açtığı dava sonucu kaldırıldı. "Meyhaneye meze yapıldığı" iddia edilen Lefter'in heykeli, ailenin isteği doğrultusunda yeni yerine konulacak.

  "BABA SENDE İÇ.." DENİLİYORDU

  Heykel, "Fıstık Ahmet'in Yeri" isimli meyhanenin sahibi Ahmet İsmail Tanrıverdi ile aileyi karşı karşıya getirmişti. Alkol alanların, heykele "baba hadi sen de iç" diyerek rakı döktüğünü, ağzına sigara yerleştirdiğini savunan aile, şikayetçi olmuştu. Ada esnafından 1265 adet imza toplanıp Cumhurbaşkanı, Başbakan, Fenerbahçe Spor Kulübü, Adalar Belediyesi ve Adalar Metropoliti'ne gönderildi. Aile, 2012'de Büyükada'da toprağa verilen Lefter heykelinin "reklam amacıyla meyhaneye meze yapıldığını" iddia etti.

  "Sigara, içki içmeyen bir adamın heykelinin meyhanenin önüne konularak taciz edilmesi içimizi acıtıyor" diyen aile, heykelin kaldırılması için yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Adalar Belediyesinin aldığı meclis kararı ve heykelin yerinden kaldırılmasıyla ilgili açılan davada, İstanbul 7. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Karar, Adalar Belediyesi'ne gönderilince Lefter'in heykeli durduğu meyhanenin önünden önceki gün kaldırıldı.

  ŞU ANDA DEPODA BEKLETİLİYOR

  Ada'nın Ayanikola semtinde bulunan ve belediyeye ait yediemin deposuna kaldırılan Lefter heykelinin, Adalar Belediye Meclisi'nin alacağı karar uyarınca, ailenin isteği doğrultusunda yeni yerine konulacağı bildirildi. Lefter'in eşi İstavrini Küçükandonyadis, "Meyhane sahibi fanatik Galatasaray'lı ve mekanın önündeki direğe sarı kırmızı bayrak asmış. Lefter'in heykelinin Galatasaray bayrağının altında olması da içimizi acıtıyordu. Eşim de meyhane sahibini pek sevmezdi. Karar hepimizi çok sevindirdi. Şimdi belediye meclisi bizim isteğimiz doğrultusunda Lefter'in heykelini başka bir yere koyabilir" diye konuştu.

  Lefter'in kızı Aliki Balkan, "Biz heykelin Büyükada Meydanı başta olmak üzere 7 farklı yere taşınabileceğine ilişkin önerilerimizi sunmuştuk. Hiçbiri dikkate alınmamıştı" derken, damadı Mehmet Balkan da "Meyhane sahibi heykeli ticari bir metaya dönüştürmüştü. Çıkan kararla adalet yerini buldu" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir