Euro
11.024
-0.03%
Dolar
9.5005
0.22%
Altın
548.13
0.03%
Borsa
1.519
0.67%
Bitcoin
565.779
-3.08%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Hacettepeli Prof balık avlarken hayatını kaybetti

  Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Celal Hoş, "elektroşoker" cihazıyla balık avladığı esnada akıma kapılarak hayatını kaybetti.
  • 24.06.2015 - 09:57
  Hacettepeli Prof balık avlarken hayatını kaybetti

  Hacettepeli Prof balık avlarken hayatını kaybetti #1

  Hacettepe Üniversitesi’ni yasa boğan acı olay, önceki gün Karaman’ın Ayrancı ilçesinde meydana geldi. Biyoçeşitlilik Bölümü Öğretim Üyesi Ali Celal Hoş, ‘elektroşoker’ cihazıyla balık avlamaya çalıştığı sırada, cihazda bulunan elektrik yüklü iki kablonun suyla temas etmesi sırasında akıma kapıldı.

  Sağlık ekiplerinin ilk müdahelesinin ardından hastaneye kaldırılan Hoş, yolda hayatını kaybetti. Hoş’un cenazesi, Ayrancı’da yapılan otopsi işleminin ardından memleketi Amasya’nın Merzifon ilçesinde toprağa verildi. Hoş’un kalp krizinden öldüğü tahmin edilirken, kesin sonuç otopsiden sonra belli olacak.

  "LİTERATÜRDE BÖYLE BİR ÖLÜM YOK"

  Hoş’un üniversiden arkadaşı Prof. Dr. Zafer Ayaş, daha önce elektroşoker cihazıyla herhangi bir ölüm vakasının yaşanmadığını belirterek “Deredeki balık türleri araştırmamızda bir profesör, iki doktoralı uzmanımız bir de teknisyenimiz vardı. Hocamızın, eşinden aldığımız bilgiye göre uzun süredir kalp rahatsızlığı varmış. Eşi sürekli kendisine bir elektro çektirmesini söylüyormuş. Tahminimiz küçük bir kıvılcım hocamızın bu rahatsızlığını tetikledi. Literatürde bu işlem sırasında görülmüş bir ölüm yok. Yöntem 30 yıldır Türkiye’de kullanılıyor. Cihaz 12 voltluk çok küçük bir elektrik veriyor” dedi.

  "AZ DA OLSA ÖLÜM İHTİMALİ VAR"

  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kemal Erol ise "Teorik olarak 12 milivoltluk bir elektrik kalbe direkt verilmediği sürece böyle bir sonucun olması muhtemel değil. Ancak kalple ilgili bir rahatsızlık varsa bir ihtimal diyebiliriz" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir